Opole: NFZ i USK przeciwne likwidacji SOR-u w szpitalu wojewódzkim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 października 2019 20:15

Zarząd i lekarze Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu apelują o utrzymanie w opolskim szpitalu wojewódzkim szpitalnego oddziału ratunkowego. Nie będziemy w stanie przyjąć dodatkowych 20 tysięcy pacjentów - ostrzegają władze USK.

Opole: NFZ i USK przeciwne likwidacji SOR-u w szpitalu wojewódzkim
Fot. Archiwum

Opolski oddział NFZ poinformował, że dyrekcja podlegającego marszałkowi województwa Szpitala Wojewódzkiego w Opolu wystąpiła o niezwłoczne przekształcenie szpitalnego oddziału ratunkowego w izbę przyjęć, tłumacząc się brakiem możliwości spełnienia warunków, jakie przed SOR-ami stawiają nowe przepisy. W ocenie NFZ i USK, drugiego w stolicy regionu szpitala mającego SOR, likwidacja oddziału oznacza poważne problemy dla mieszkańców całego regionu.

Szpital uniwersytecki rocznie na SOR przyjmuje około 40 tys. pacjentów. Szpital wojewódzki - około 20 tys.

- Jeżeli od 1 lutego, jak czytamy w mediach, szpital wojewódzki zamknie swój SOR, to nasz szpital w żadnym razie nie będzie mógł zapewnić profesjonalnej pomocy dla tak dużej liczby pacjentów. Dlatego apelujemy o zachowanie SOR-u na Katowickiej. Bądźmy odpowiedzialni, bo szpital to nie sklep, który można zamknąć tak sobie - powiedział na konferencji prasowej dyrektor USK w Opolu Dariusz Madera.

Zastępca dyrektora ds. medycznych USK Andrzej Kucharski powiedział, że chociaż szpital kliniczny remontuje swój oddział ratunkowy, to nawet po jego zakończeniu nie zdoła przyjąć większej liczby pacjentów.

- Jesteśmy szpitalem uniwersyteckim, który powinien przynajmniej część swojego potencjału przeznaczyć na badania i edukację. Przerzucenie na nas funkcji jedynego szpitala z SOR-em w stolicy regionu w poważnym stopniu utrudni realizację tej części działalności szpitala - powiedział Kucharski.

O utrzymanie SOR-u w szpitalu wojewódzkim zabiega opolski NFZ. W jego ocenie zwiększenie od 1 lipca 2019 r. ryczałtu na SOR powinno wystarczyć na zatrudnienie w szpitalu odpowiedniej kadry lekarskiej. NFZ przypomina, że w województwie opolskim działa 7 SOR-ów i 17 izb przyjęć. Tylko SOR szpitala wojewódzkiego wskazuje na jakiekolwiek problemy, pozostałe SOR-y Opolszczyzny dostosowały się do nowych wymogów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum