Opłaty za pobyt przy dziecku w szpitalu mają być zniesione. Teraz trzeba płacić

Autor: dzienniklodzki.pl/Rynek Zdrowia • • 04 lipca 2018 21:38

Prawie wszystkie szpitale dziecięce w Łodzi pobierają od rodziców opłaty za pobyt przy chorym dziecku. Dyrektorzy tłumaczą, że pieniądze brać muszą, bo NFZ nie zwraca im kosztów pobytu rodzica w szpitalu.

Fot. Task Force Consulting Sp. z o.o. (zdjecie ilustracyjne)

Opłaty za pobyt rodzica przy chorym dziecku szpitale ustalają same. Jak tłumaczą, na podstawie szacowanych kosztów eksploatacji pomieszczeń i urządzeń szpitala czy zużycia prądu i wody oraz koniecznego dodatkowego zaopatrzenia oddziału w pościel, środki czystości.

Na pobieranie opłaty zezwala szpitalom ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Minister zdrowia zapowiada jednak jej nowelizację, która opłaty za pobyt rodzica przy dziecku zniesie.

Teraz w Łodzi cennik jest następujący:

Udostępnienie rodzicowi łóżka w boksie indywidualnym z sanitariatem w Uniwersyteckim Centrum Pediatryczne im. Konopnickiej kosztuje 15 zł na dobę, a 10 zł trzeba zapłacić za łóżko szpitalne przy dziecku. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki podaje, że za łóżko w izolatce rodzice płacą do czwartej doby po 25 zł, od piątej doby po 15 zł. W Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji za dobę przy dziecku rodzic musi zapłacić 16 zł.

Jedyny szpital dziecięcy w Łodzi, który nie pobiera od rodziców opłaty za pobyt przy chorym dziecku to Pediatryczny Ośrodek im. Korczaka.

Czytaj: www.dzienniklodzki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum