Opłaty na parkingach przy szpitalach bulwersują pacjentów, ale...

Autor: KL,TVN/Rynek Zdrowia • • 06 maja 2011 12:23

Za pozostawienie auta pod szpitalem często zapłacimy drożej niż na miejskim parkingu. Taka sytuacja ma miejsce np. na parkingu Specjalistycznego Zespół Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu.

Opłaty na parkingach przy szpitalach bulwersują pacjentów, ale...
Godzina parkowania przy tamtejszym szpitalu kosztuje 4 zł, a 3 na mieście. Rodzice hospitalizowanych w Poznaniu dzieci dziennie muszą za to zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Płatne parkingi przy szpitalach praktycznie wpisały się w polski krajobraz już na stałe kilka lat temu. Szczególnie w dużych miastach już raczej nie da się bezpłatnie zaparkować przy żadnej lecznicy.

Szpitale wprowadzenie opłat tłumaczą brakiem środków na utrzymanie parkingu w czystości - szczególnie zimą, gdy konieczne jest odśnieżanie czy dbanie o odpowiedni stan nawierzchni.

Kolejnym powodem wprowadzenia opłat jest fakt, że miejsca na bezpłatnym parkingu są zajmowane przez okolicznych mieszkańców.

- Szpital położony jest w centrum miasta między dużymi osiedlami mieszkaniowymi. Chociaż parking już istniał, nasi pacjenci i tak nie mieli gdzie zostawiać aut. Wprowadzenie opłat uporządkowało sytuację - mówi portalowi rynekzdrowia Kamila Wiecińska, rzecznik Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.

Według Ministerstwa Zdrowia i instytucji Rzecznika Praw Pacjenta pobieranie opłat za przyszpitalne parkingi jest zgodne z prawem, dlatego ministerstwo ani rzecznik nie mogą podejmować żadnych inicjatyw prawnych czy innych działań w tym zakresie.

Jak wyjaśnia nam Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta, zgodnie z ustawą o zakładach opieki zdrowotnej poszczególne ZOZ-y są samodzielnymi podmiotami, tzn. że samodzielnie określają swoją organizację i zasady funkcjonowania.

- Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej sam gospodaruje przekazanymi w nieodpłatne użytkowanie nieruchomościami i majątkiem Skarbu Państwa lub komunalnym oraz majątkiem własnym - wyjaśnia nam Krystyna Kozłowska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum