Opiniowanie planu finansowego NFZ na 2010 r. odroczone

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 grudnia 2009 21:46

Posiedzenie sejmowej Komisji Zdrowia, w sprawie projektu zmiany planu finansowego NFZ na 2010 r., zostało odroczone do czwartku.

Opiniowanie planu finansowego NFZ na 2010 r. odroczone

Posłowie do tego czasu posłowie chcą otrzymać uzasadnienie zmian zaproponowanych przez prezesa Funduszu. Ich zastrzeżenia wzbudziły propozycje dotyczące zmian podziału środków na pokrycie kosztów finansowania poszczególnych rodzajów świadczeń przez wojewódzkie oddziały Funduszu. Zgodnie z planami NFZ, na finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej przeznaczone zostałoby 7,2 mld zł, czyli o ponad 290 mln zł więcej niż planowano wcześniej. Na leczenie szpitalne przeznaczone miałyby być prawie 23 mld zł, czyli o ponad 261 mln mniej w stosunku do pierwotnych założeń.

– Absolutnie nie są jasne cele zdrowotne ministerstwa. Nie wiemy, dlaczego wzmocniono finansowanie podstawowej opieki zdrowotnej, odejmując zadania, np. pomoc dla osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych. Nie wiemy też dlaczego zmniejszyło się finansowanie szpitali, choć dołożono im zadań, bo NFZ przejął finansowanie procedur wysokospecjalistycznych" - powiedział agencji przewodniczący Komisji Bolesław Piecha (PiS)

Piecha dodał, że sprawa jest bulwersująca, bo na przyszły rok szpitalom zaproponowano o 10-15 proc. niższe kontrakty, choć już teraz niektóre z nich nie przyjmują planowych pacjentów.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz tłumaczył, że podziału środków pomiędzy poszczególne rodzaje świadczeń dokonali dyrektorzy wojewódzkich oddziałów Funduszu, m.in. z uwzględnieniem skutków rozporządzeń ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych i zabezpieczenia planowanych kosztów refundacji leków na poziomie wynikającym z prognozy departamentu gospodarki lekami.

Posłowie mieli też wątpliwości czy w związku z tym, że przedstawiony przez prezesa NFZ plan finansowy na przyszły rok nie został zatwierdzony przez ministra zdrowia, w ogóle należy używać pojęcia „plan”.

– W związku z tym, że nie ma przyjętego planu, NFZ może działać w oparciu o prowizorium. Powstaje jednak pytanie, czy można zmieniać prowizorium budżetowe – stwierdził Piecha.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek wyjaśniał, że są to propozycje zmian planu finansowego, bo prezes NFZ, zgodnie z ustawą, przedłożył plan w terminie do 31 lipca. Jak dodał, minister planu nie podpisała m.in. dlatego, że do Sejmu wpłynął w tym czasie projekt zmian w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej, który zmieniał tzw. algorytm, na podstawie którego NFZ dzieli pieniądze dla poszczególnych województw.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, uchwalonej przez Sejm 25 września, w planie finansowym na 2010 r. wysokość kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez dany oddział wojewódzki NFZ nie może być niższa niż wysokość kosztów w planie na 2009 r., obowiązującym w dniu 30 czerwca br. Jak tłumaczył prezes Funduszu, obecny plan finansowy NFZ tego zapisu nie uwzględniał, więc dokonanie w nim zmian jest konieczne.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum