Opiekun medyczny. Wskaźnik wynagrodzeń mocno w górę

Autor: JKB • Źródło: Facebook, Rynek Zdrowia15 lutego 2022 09:50

- Opiekun medyczny jest zawodem medycznym i nie może być wrzucony do grup zawodów niemedycznych, co miało miejsce w niektórych placówkach - zaznaczył podczas comiesięcznego wystąpienia na Facebooku prezes OSOM Bartosz Mikołajczyk. Była również mowa o zarobkach opiekunów medycznych.

Opiekun medyczny. Wskaźnik wynagrodzeń mocno w górę
Opiekun medyczny. Wskaźnik wynagrodzeń mocno w górę Fot. AdobeStock
  • Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych Bartosz Mikołajczyk wyjaśnił 14 lutego podczas relacji na Facebooku, jakie zmiany szykują się dla opiekunów
  • Poruszona została m.in. kwestia wynagrodzeń - wielu opiekunów zastanawia się bowiem, ile zarobi w związku z podniesieniem średniej krajowej od stycznia 2022 roku
  • Podwyżki najniższych wynagrodzeń planowane są od 1 lipca 2022 roku. Wówczas wejdzie w życie nowa ustawa i nowa tabela płac
  • - Opiekun medyczny będzie wymieniony z nazwy i zostanie powiększony wskaźnik. Obecnie wynosi on 0,73 średniej krajowej, a od lipca będzie to 0,86 - wyjaśnił prezes OSOM
  • I dodał, że zgodnie z wprowadzoną ustawą, od lipca 2022 roku opiekunowie medyczni będą otrzymywać najniższe wynagrodzenie w wysokości 4 869 zł brutto
  • OSOM co miesiąc (14 dnia) podsumowuje dotychczas podjęte działania i odpowiada na najbardziej frapujące pytania

Ile zarobi opiekun medyczny w 2022 roku?

14 lutego odbyło się kolejne, tym razem już 20 spotkanie live Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Opiekunów Medycznych, które poprowadził jego prezes Bartosz Mikołajczyk. Na wstępie przypomniał, że tego typu "spotkania" na Facebooku odbywają się cyklicznie, co miesiąc.

Ich celem jest omówienie bieżących spraw i wydarzeń, które miały miejsce od ostatniej relacji.

Tym razem jednym z głównych tematów poruszanych podczas spotkania OSOM były wynagrodzenia dla opiekunów medycznych. Jak zaznaczył prowadzący, wiele osób zastanawia się, czy wraz ze wzrostem średniej krajowej w styczniu 2022 roku, opiekunowie medyczni także mogą liczyć na podwyżkę.

-  Nie, dlatego, że jest to niezwiązane z wynagrodzeniem w podmiotach leczniczych. Tutaj funkcjonuje inna ustawa, czyli ustawa o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia - wyjaśnił prezes OSOM.

- Ustawa ta mówi o pracownikach w podmiotach leczniczych. Osoby pracujące w DPS to nie są podmioty lecznicze. Ustawa mówi o tym, że wynagrodzenia każdego roku w lipcu są zmieniane - dodał.

Opiekun medyczny. Problemy z wykształceniem

Jak podkreślał prezes OSOM, w zeszłym roku były problemy związane z kwalifikacyjnymi kursami zawodowymi, ale na szczęście zostały one już rozwiązane.

- Żeby ukończyć kwalifikacyjny kurs zawodowy nie trzeba było mieć wykształcenia średniego. Jest to problematyczne z tego powodu, że chcąc być opiekunem medycznym w podmiotach leczniczych, należy mieć średnie wykształcenie. Jeśli pracodawca zdecydował się na zatrudnienie osoby po tym kursie, musiał wypłacać jej wynagrodzenie zgodne z tym, jakie otrzymywały osoby na tym samym stanowisku ze średnim wykształceniem - wyjaśnił Mikołajczyk.

Ważną zmianą, o którą walczyli opiekunowie była kwestia traktowania ich zawodu jako pełnoprawnego zawodu medycznego.

- Opiekun medyczny jest zawodem medycznym i nie może być wrzucony do grup zawodów niemedycznych, co miało miejsce w niektórych placówkach. Walczyliśmy o to, aby opiekun otrzymywał przysługujące mu wynagrodzenie w wysokości 3700 zł brutto - przypomniał prezes OSOM.

Podwyższony współczynnik pracy dla opiekunów medycznych od lipca 2022 roku

Przypomniano, że od lipca tego roku opiekunowie medyczni otrzymają znaczącą podwyżkę wynagrodzeń, a to za sprawą wyższego współczynnika pracy. Jak wyjaśnił w trakcie spotkania na żywo prezes Mikołajczyk, wkrótce zostanie opublikowana ustawa, która zapewni ważne zmiany.

- Nasze prośby zostały wysłuchane. Braliśmy udział w posiedzeniu Zespołu Trójstronnego ds. wynagrodzeń i wypracowaliśmy porozumienie, które ma zostać przekształcone w ustawę. Opiekun medyczny będzie wymieniony z nazwy i zostanie powiększony wskaźnik. Obecnie wynosi on 0,73 średniej krajowej, a od lipca będzie to 0,86 - dodał.

Zgodnie z wprowadzoną ustawą, od lipca 2022 roku opiekunowie medyczni będą otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 4 869 zł brutto.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum