Opieka koordynowana okiem eksperta. "To były cztery lata budowania nowego modelu opieki"

Autor: oprac. JKB • Źródło: Porozumienie Zielonogórskie, Rynek Zdrowia30 grudnia 2022 12:10

Opieka koordynowana funkcjonuje od 4 lat w gdańskiej przychodni. - Mam nadzieję, że jak największa liczba przychodni POZ zdecyduje się na wdrożenie programu. Nawet w oparciu o 1-2 specjalistów – powiedział Andrzej Zapaśnik, prezes Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Opieka koordynowana okiem eksperta. "To były cztery lata budowania nowego modelu opieki"
Wdrożenie opieki koordynowanej wymaga wielu miesięcy ciężkiej pracy zespołu. Fot. Shutterstock
  • W gdańskiej przychodni BaltiMed od 4 lat jest realizowany program opieki koordynowanej, a jej twórcą jest Andrzej Zapaśnik, prezes Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej, ekspert Federacji Porozumienie Zielonogórskie
  • Wraz z innymi ekspertami Porozumienia Zielonogórskiego przygotował założenia projektu opieki koordynowanej w małych praktykach lekarza rodzinnego
  • - Stworzyliśmy program opieki koordynowanej prowadzony zgodnie z założeniami, które obecnie są wprowadzane w ramach budżetu powierzonego – powiedział w rozmowie z PZ
  • - Po szkoleniu i kolejnych spotkaniach w Gdańsku, do końca tego roku ok. 40 przychodni należących do Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, zdecydowało się wystąpić do NFZ o realizację programu opieki koordynowanej u siebie – dodał

Opieka koordynowana w małych praktykach

W rozmowie z Porozumieniem Zielonogórskim jeden z ekspertów Andrzej Zapaśnik (prezes Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej) podsumował swoją rolę we wdrażaniu opieki koordynowanej w gdańskiej Przychodni BaltiMed – od 4 lat program jest tam realizowany.

Andrzej Zapaśnik jako członek zespołu Banku Światowego w latach 2016-2017, wraz z innymi ekspertami Federacji Porozumienie Zielonogórskie przygotował założenia projektu opieki koordynowanej w małych praktykach lekarza rodzinnego, przypomniano.

– To były cztery lata ciężkiej pracy, budowania nowego modelu opieki nad pacjentem, tworzenia zespołu i zbierania nowych doświadczeń – wyjaśnia Andrzej Zapaśnik. Stworzyliśmy program opieki koordynowanej prowadzony zgodnie z założeniami, które obecnie są wprowadzane w ramach budżetu powierzonego. Teraz kolejny etap, chyba najważniejszy - szkolenie innych – podkreślił w rozmowie z PZ.

Wspomniane szkolenia dla lekarzy już się rozpoczęły: w Gdańsku i w Bydgoszczy, a w planach są spotkania na Śląsku oraz na Mazowszu. Jak wyjaśnił ekspert, podczas szkoleń pokazywane są szczegóły dotyczące wdrażania programu oraz rozliczania i sprawozdania.

Z przedstawionych informacji wynika, że szkolenia przyniosły pozytywny skutek – w Gdańsku do końca tego roku blisko 40 przychodni należących do Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia, zdecydowało się wystąpić do NFZ o realizację programu opieki koordynowanej u siebie.

Przychodnie powoli wdrażają program

Jak podkreślił Andrzej Zapaśnik, upowszechnienie modelu opieki koordynowanej potrwa wiele lat i podał, że jeśli w skali kraju w ciągu roku 20-30 proc. przychodni dołączy do programu to będzie sukces.

- Najważniejszy jest zespół. Tworzą go nie tylko z lekarze rodzinni i inni specjaliści, m.in. z kardiolog, endokrynolog, dietetyk czy pulmonolog, ale niezbędne są w nim pielęgniarki, dietetycy, edukatorzy zdrowotni, pracownicy administracji. Budowanie takiego zespołu zajęło najwięcej czasu. Potem wyłoniono grupę pacjentów chorych przewlekle i wprowadzono nowy model organizacyjny. Brzmi prosto, ale proste nie jest – wyjaśnił ekspert, relacjonując mechanizm działania programu.

Z jego wyjaśnień wynika również, że lekarze mają konkretne terminy wizyt tylko dla pacjentów chorych przewlekle i raz w roku są wykonywane porady kompleksowe, gdzie ustalany jest indywidualny plan leczenia dla chorego. Pacjent zaś realizuje go dzięki pomocy koordynatora. Kolejne porady u lekarza rodzinnego są umawiane wyprzedzaniem (nawet 3-6 miesięcy), co systematyzuje pracę przychodni i zespołu.

Jednak konieczny jest czas na to, aby dobrze ułożyć pracę przychodni POZ - wdrożenie wynosi nawet kilka lub kilkanaście miesięcy, co potwierdza praca Przychodni BaltiMed. Szkolenia więc opierają się na doświadczeniach tego zespołu.

- Mam nadzieję, że jak największa liczba przychodni POZ zdecyduje się na wdrożenie programu. Nawet w oparciu o 1-2 specjalistów, np. kardiologa czy endokrynologa. Wystarczy rozpocząć od jednej dziedziny po to, aby stopniowo uczyć się nowego modelu organizacji opieki – podsumował Andrzej Zapaśnik w rozmowie z PZ.

Cała rozmowa dostępna jest w serwisie YouTube.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum