Operacja w ramach ubezpieczenia, ale po płatnej wizycie u specjalisty?

Autor: gazeta.pl/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2011 15:00

Mazowiecki oddział NFZ przeprowadzi kontrole w prywatnych placówkach i sprawdzi, czy zmuszają pacjentów, przyjmowanych w ramach umowy z NFZ, do dodatkowych, płatnych wizyt u specjalistów. Zdaniem płatnika, to nielegalny proceder i naciąganie pacjentów.

Operacja w ramach ubezpieczenia, ale po płatnej wizycie u specjalisty?

Wanda Pawłowicz, rzeczniczka mazowieckiego oddziału NFZ uważa, że jeśli pacjent jest przyjmowany w prywatnej placówce w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, nie powinien za nic płacić. Także za wizytę u specjalisty, podczas której będzie ustalony termin operacji.

Ale przedstawiciele prywatnych szpitali, z którymi rozmawiała Gazeta Wyborcza argumentują, że aby doszło do operacji, pacjent musi być do niej zakwalifikowany, zaś Fundusz nie refunduje wizyt u specjalisty, bo nie zawarł kontraktu na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną. Za wizytę trzeba zapłacić z własnej kieszeni 130-160 zł.

Fundusz jest stanowczy. Zapowiada, że za pobieranie dodatkowych opłat od pacjentów może wymierzyć prywatnym lecznicom karę finansową albo zerwać umowę. Może także domagać się, by zwróciły pacjentom pieniądze.

Więcej: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum