Opatrunki specjalistyczne (prawie zawsze) na własny rachunek

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 września 2009 11:52

Problem ran przewlekłych dotyka rocznie w Polsce pół miliona osób. Większość z nich nie wymaga leczenia szpitalnego. Jednak lecząc się w domu sami muszą finansować zakup drogich opatrunków.

Opatrunki specjalistyczne (prawie zawsze) na własny rachunek
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

– Nie da się ukryć, że tradycyjna jałowa gaza jest znacznie tańsza od opatrunku z jonami srebra i węglem aktywnym. Jednak oszczędności ze stosowania gazy są pozorne. Opatrunki specjalistyczne w różnych odmianach wyznaczają obecnie standardy leczenia ran przewlekłych. Wyraźnie skracają czas terapii, a więc redukują czas pracy personelu medycznego, zmniejszają również ilość występujących powikłań i ograniczają ryzyko ewentualnych hospitalizacji, które stanowią najdroższy element każdego systemu zdrowia – mówi prof. Arkadiusz Jawień, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej CM w Bydgoszczy

W Czechach, Niemczech i na Słowacji zapewnia się szeroki dostęp do różnych rodzajów opatrunków specjalistycznych. W Polsce systemem refundacji objęta jest ich niewielka część. Państwo wydaje na to 3 mln zł rocznie. Przy pół milionie potrzebujących wychodzi 6 zł na jednego. Pacjent musi więc zapłacić 11,79 zł - podaje Gazeta Wyborcza.

– Taka sytuacja to przykry ewenement w Europie. Na dodatek nowe projekty Ministerstwa Zdrowia przewidują podniesienie kosztów składania wniosków refundacyjnych, z 400 na 149 tys. zł. Taka astronomiczna suma zniechęci firmy, które chcą zarejestrować w Polsce nowy produkt – uważa prof. Arkadiusz Jawień.

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED razem z Polskim Towarzystwem Leczenia Ran wielokrotnie kierowała wnioski do resortu zdrowia o uwzględnienie opatrunków specjalistycznych przy kolejnych aktualizacjach wykazów leków refundowanych. Mimo tych monitów nowy projekt limitów cen leków i wyrobów medycznych z maja 2009 r. nie wniósł nic nowego w dziedzinie refundacji opatrunków specjalistycznych.

Według dziennika, dostępność do refundowanych opatrunków specjalistycznych wpływa na ograniczenie dodatkowych kosztów, które zarówno pacjent, jak i płatnik publiczny muszą ponosić w przypadku nieprawidłowo leczonej rany przewlekłej. Są to koszty refundacji leków (np. antybiotyków) w przypadku powikłań, hospitalizacji, a w drastycznych, wcale nierzadkich przypadkach –amputacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze