Opatów: powiat wypowiedział umowę dzierżawcy szpitala

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2014 16:43

Władze powiatu opatowskiego wypowiedziały dzierżawę szpitala w Opatowie (Świętokrzyskie) zadłużonej prywatnej spółce, która prowadzi lecznicę. Zadeklarowały natychmiastowe przejęcie placówki, ale nie uzyskały jeszcze odpowiedzi na tę ofertę.

Jak powiedział w poniedziałek PAP starosta opatowski Bogusław Włodarczyk, zarząd powiatu zdecydował o wypowiedzeniu umowy spółce "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści z Katowic ze skutkiem natychmiastowym, z powodu dwumiesięcznych zaległości w zapłacie czynszu za dzierżawę szpitala.

- Zgodnie z umową spółka musi opuścić szpital w ciągu 30 dni. W związku z tym, że ma trudną sytuację finansową, zaproponowaliśmy przejęcie lecznicy w każdej chwili. Czekamy na potwierdzenie przyjęcia tej oferty - mówił starosta. Po wypowiedzeniu umowy dzierżawy zarząd powiatu podjął decyzję o przekazaniu szpitala w użytkowanie spółce Top Medicus, w której lokalny samorząd ma 100 proc. udziałów.

Włodarczyk poinformował, że doszło też do spotkania z przedstawicielami firmy, która chce dokapitalizować katowicką spółkę i spłacić długi lecznicy; rozmów do tej pory nie sfinalizowano.

PAP nie uzyskała w poniedziałek komentarza prezesa spółki "Twoje Zdrowie" ani prawników reprezentujących spółkę.

Jak informowała wcześniej mecenas Jolanta Turczynowicz-Kieryłło, sytuację szpitala analizują dwa zespoły doradcze: prawny i ekonomiczny.

- Opracowują dokumenty inwestycyjne związane z aktualnie prowadzonymi rozmowami o dokapitalizowaniu szpitala. Konieczna wydaje się także dobra współpraca z NFZ i w tych kwestiach będą szybko podjęte rozmowy - tłumaczyła adwokat w przesłanym komunikacie.

Włodarczyk zapewnił, że przekształcenia własnościowe w szpitalu nie wpłyną w żaden sposób na funkcjonowanie placówki i udzielanie przez lecznicę świadczeń medycznych pacjentom.

Spółka "Twoje Zdrowie" zarządza opatowskim szpitalem od jesieni 2011 r. Jednym z warunków dzierżawy, jaką zakładała umowa pomiędzy powiatem opatowskim - właścicielem szpitalnych gruntów, budynków i sprzętu - a kontrahentem, było wykończenie wnętrza i wyposażenie nowego obiektu lecznicy.

Zarządca dokończył inwestycję, ale popadł w kłopoty finansowe - zalega podwykonawcom ok. 20 mln zł za remont i wyposażenie szpitala. Ma też zaległości m.in. w regulowaniu bieżących opłat. Wierzyciele wystąpili do sądu o zwrot zadłużenia i komornicy zablokowali konto spółki. To uniemożliwiło wypłatę pensji pracownikom szpitala za maj w terminie, czyli do 10 czerwca.

Z tego powodu kilkudziesięciu pracowników szpitala zorganizowało 18 czerwca pikietę przed budynkiem starostwa. Domagali się wypłaty zaległej pensji oraz pomocy starosty w ratowaniu lecznicy. Podkreślali, że sytuacja placówki od lat jest trudna, ale pogorszyła się w momencie jej przejęcia przez dzierżawcę. Zaległe pensje wpłynęły na konta pracowników tego samego dnia po południu.

Pod koniec maja Prokuratura Rejonowa Katowice-Południe oskarżyła prezesa i wiceprezesa spółki "Twoje Zdrowie", którzy - zdaniem śledczych - nie złożyli w odpowiednim czasie do sądu wniosku o jej upadłość.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum