×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Omijanie ustawy i protest pielęgniarek. Pracownicy gospodarczy stali się pomocniczymi

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia19 lutego 2023 07:30

Jak już wcześniej informowaliśmy, 21 lutego w Tarnowie będą strajkować pielęgniarki. Okazuje się, że nie tylko je zdegradowano, by ominąć podwyżki wynagrodzeń, zgodnie z ustawą należne im od lipca ub. roku.

Omijanie ustawy i protest pielęgniarek. Pracownicy gospodarczy stali się pomocniczymi
W Tarnowie zaprotestują pielęgniarki. Niemedyczni też? Fot. Shutterstock
  • 21 lutego w Tarnowie zaplanowano manifestację pielęgniarek i położnych. Będzie przemarsz między dwoma szpitalami
  • Panie ze szpitala św. Łukasza mają wesprzeć reprezentantki  związków zawodowych z całej Polski
  • Okazuje się, że w Tarnowie zdegradowano nie tylko pielęgniarki, by nie wypłacać podwyżek. Sytuacja dotyczy również pracowników gospodarczych

"Kreatywne nazewnictwo" w tarnowskim szpitalu

Manifestację zaplanowano na 21 lutego w Tarnowie, gdzie nastąpi przemarsz ulicami miasta spod Specjalistycznego Szpital im. E. Szczeklika do Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza. Rozpocznie się o godz. 11.00.

Pielęgniarki sprzeciwiają się degradacji ze stanowisk oraz zaniżonym wynagrodzeniom dla pielęgniarek z dużym doświadczeniem po liceum medycznym.

Będą protestować przeciwko omijaniu ustawy o najniższych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia, która od 1 lipca 2022 roku miała im gwarantować im podwyżki.

Szpital im. św. Łukasza - szukając oszczędności - proponuje zmianę zaszeregowania i niższe pensje. - Musimy szukać oszczędności i myśleć o szpitalu, w którym pracują nie tylko pielęgniarki - przekonywał na łamach Radia Kraków Damian Mika, rzecznik prasowy szpitala imienia św. Łukasza w Tarnowie dodając, że ta grupa zawodowa już otrzymała wyższe uposażenie.

 Jak się okazuje, problem dotyczy w Tarnowie nie tylko pielęgniarek.

"W szpitalu Szczeklika w Tarnowie nie tylko pielęgniarki są dyskryminowane. Od blisko roku mówię o kreatywnym nazewnictwie personelu niemedycznego. Z pracowników gospodarczych - stali się personelem pomocniczym w działalności medycznej. Bez podwyżki z siatki płac" - poinformował za pośrednictwem Twittera Krystian Krasowski, prezes Ogólnopolskiego Międzyzakładowego Związku Zawodowego Personelu Pomocniczego w Ochronie Zdrowia.  
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze