Olsztyn: w szpitalu psychiatrycznym została połowa lekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 14:09

Od 1 marca w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie pracuje o połowę mniej lekarzy, niż dotychczas.

17 spośród 34 przestało pracować, gdy po sporze płacowym złożyli wypowiedzenia, które w poniedziałek (1 marca) weszły w życie.

Lekarze żądają wzrostu płac zarówno w tym, jak i w przyszłym roku, podczas gdy kierownictwo placówki zgodziło się na podwyżkę w wysokości 1 tys. zł w tym roku, rozłożoną na raty.

Jak poinformował rzecznik Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie Andrzej Błaszczyk, wypowiedzenia złożyło w grudniu 22 lekarzy z 34 pracujących na oddziałach. Podkreślił, że ostatnio pięciu z nich złożyło oświadczenia o wycofaniu wypowiedzeń i zadeklarowało dalszą pracę.

Błaszczyk powiedział, że na razie dyżury są obsadzone, choć wiadomo, że jakość usług medycznych w szpitalu będzie, w związku z mniejszą liczbą lekarzy,  inna.

– Na razie nie ma żadnych informacji o chęci przystąpienia do negocjacji i powrotu do pracy – dodał Błaszczyk.

Pełnomocnik protestujących lekarzy, radca prawny Karol Siergiej, poinformował, że najbliższe dni pokażą, jak negocjacje będą przebiegać.

– Jesteśmy gotowi do rozmów. Zgadzamy się co do tegorocznych podwyżek, natomiast pozostaje kwestia przyszłego roku. Lekarze chcą, by dyrekcja zobowiązała się do zapewnienia podwyżek także w tym okresie – powiedział pełnomocnik.

Podkreślił, że obie strony są zainteresowane rozwiązaniem sporu, ponieważ tego typu placówek nie jest dużo w regionie. Szpital psychiatryczny w Olsztynie jest jedną z trzech takich lecznic na Warmii i Mazurach.

Dyrektor szpitala psychiatrycznego w Olsztynie Jan Citko mówił wcześniej, że aby zapewnić tegoroczną podwyżkę lekarzom, szpital musi zaciągnąć zobowiązania.

– Szpitala nie stać na podwyżki. Trzeba będzie zaciągnąć kredyt i czekać na obiecane pieniądze z NFZ, które być może wpłyną, jeśli będą większe wpływy ze składki – przypomniał Citko.

Lekarze ze szpitala psychiatrycznego nie godzą się także z tym, że rezydenci, zarabiają więcej niż specjaliści z drugim stopniem specjalizacji. Lekarze z drugim stopniem specjalizacji z psychiatrii zarabiają brutto 3 tys. 200 zł, podczas gdy rezydenci otrzymują 3 tys. 100 zł, a w kolejnych latach 3 tys. 400 zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum