Olsztyn: w szpitalu miejskim szykują się zwolnienia?

Autor: Olsztyn.com/Rynek Zdrowia • • 26 września 2017 12:50

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie boryka się z trudną sytuacją finansową. Strata za 2016 r. sięga kwoty ponad 4 mln zł. W związku z trudną sytuacją finansową szpitala dyrekcja opracowała program naprawczy. W ramach racjonalizacji kosztów przyjrzy się strukturze zatrudnienia i wydatkom rzeczowym, by racjonalizować koszty leczenia.

Olsztyn: w szpitalu miejskim szykują się zwolnienia?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpital boryka się z kosztami zakupu świadczeń medycznych. Ważną pozycję stanowią też wzrosty kontraktów lekarskich i pielęgniarskich. Od 2013 do 2016 roku to kwota 4 198 222 zł. Również pomimo systematycznego zakupu sprzętu i modernizacji szpitala - wartość amortyzacji jest wciąż na podobnym poziomie około 5 mln zł.

Aktualna sytuacja Szpitala Miejskiego to przede wszystkim rosnące zobowiązania względem dostawców towarów i usług, narastające odsetki, brak zdolności do obsługi długów, trudności w dokonywaniu bieżących zakupów środków medycznych oraz brak zdolności do prowadzenia remontów i inwestycji.

Płace stanowią w Szpitalu Miejskim 55,69 proc. kosztów ogółem. Szpital zamierza wprowadzić politykę prowadząca do niekontynuowania zatrudnienia pracowników, którzy mogą przechodzić na emeryturę.

Ich stanowiska zostaną zredukowane, natomiast zadania zostaną przejęte przez innych pracowników. Proces ten nie obejmie stanowisk medycznych - niezbędnych do funkcjonowania szpitala. Redukcja etatów i cięcia kadrowe mają przynieść oszczędność rzędu minimum 102 831 zł miesięcznie.

Więcej: www.olsztyn.com.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze