Olsztyn: uniwersytet dostał od miasta szpital

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 12:40

Należący przez lata do Ministerstwa Obrony Narodowej, Wojskowy Szpital Garnizonowy w Olsztynie przeszedł w ręce miasta. Miasto przekazało go teraz Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie.

- Szpital warty 24 mln zł brutto otrzymaliśmy od miasta na mocy umowy darowizny - mówi rektor uczelni Józef Górniewicz.

Jak twierdzi rektor miasto było w całej sprawie pośrednikiem, ponieważ przez lata placówka należała do MON –u i pełniła rolę szpitala garnizonowego. Wraz z budynkami i terenem uczelnia przejęła też ponad 300 pracowników.

- Będziemy finansować utrzymanie lecznicy z kontraktu zawartego z NFZ, ale gdy wyjdziemy poza tę dotację, którą dostaniemy, obciążenia przejdą na uczelnię  - dodaje rektor.

Zdaniem Józefa Górniewicza budynki zostaną przekształcone w przyszłości na sale dydaktyczne dla studentów wydziału nauk medycznych.

- Do 2012 roku na terenie należącym już teraz do szpitala zbudujemy nowy budynek, który stanie się szpitalem. Środki na inwestycję zamierzamy pozyskać z Ministerstwa Zdrowia, które dotuje szpitale uniwersyteckie oraz ze środków unijnych na rewitalizację terenów powojskowych - mówi rektor Górniewicz.

Wydział nauk medycznych istnieje na olsztyńskim uniwersytecie od dwóch lat i kształcił najpierw tylko na kierunku pielęgniarskim, od października 2008 uruchomiono kształcenie na kierunku medycyny.

Już w  2008 roku uczelnia zawarła porozumienie ze szpitalem i zaczęła przystosowywać budynki na swoje potrzeby. Uruchomiona została klinika neurochirurgii i Collegium Anatomicum. Uniwersyteccy lekarze wykonali już pierwsze pionierskie na Warmii i Mazurach operacje mózgu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum