Olsztyn: turyści na Mazurach bez ratowniczego śmigłowca

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 22 maja 2009 12:04

Mazury nie mają co liczyć w tym roku na dyżury ratowniczego śmigłowca w Giżycku. Bezpieczeństwo turystom mają zapewnić wodne karetki.

Jedyna stała baza dla ratowniczego śmigłowca w woj. warmińsko-mazurskim znajduje się w Olsztynie. Zasięg działania helikopterów Mi-2, które teraz są na wyposażeniu Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, to 60 km. To za mało, by dolecieć nad Wielkie Jeziora - podaje Gazeta Wyborcza.

Dlatego od lat toczyła się walka o to, by w sezonie letnim chociaż jeden helikopter ratowniczy dyżurował w Giżycku. I takie dyżury były w latach 2000-2002. W następnym roku po dwóch wypadkach śmigłowców ratunkowych zabrakło maszyn dla Mazur. Od tamtej pory dyżurów poza Olsztynem już nie ma. Podobnie będzie w tym roku.

Jak mówi Gazecie Wyborczerej dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski - w tej chwili nie ma już rezerwowych maszyn. Mamy 17 śmigłowców na 17 baz w Polsce, więc nawet kiedy zdarzy się usterka, nie ma maszyny na zastępstwo.  Dlatego też na Mazurach latem nie pojawi się żaden dodatkowy helikopter.

Szef lotniczego pogotowia daje jednak nadzieję, że być może pod koniec 2010 r. kłopoty się skończą. LPR zostaną dostarczone 23 nowoczesne śmigłowce Eurocopter EC-135, które zastąpią wysłużone Mi-2. Eurocoptery spełniają wymogi tzw. I klasy osiągów. Oznacza to, że przy awarii jednego silnika mogą kontynuować lot i bezpiecznie wylądować na drugim. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło chęć kupna nowych maszyn na początku 2008 r. W sierpniu ratownicy otrzymają pierwszy egzemplarz Eurocoptera do testowania.

Marek Zaczek - pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa w Warmińsko-Mazurskiem zapewnia jednak, że turyści nad jeziorami mieszkańcy Warmii i Mazur będą bezpieczni. W sezonie będą nad nimi czuwać cztery wodne karetki rozmieszczone w Giżycku, Mikołajkach, Rynie i Sztynorcie. Kontrakt na takie usługi podpisał już Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ponadto, wkrótce powinny zakończyć się rozmowy o zakontraktowaniu łodzi ratunkowej także na Jezioraku koło Iławy, gdzie żaglówki często się wywracają.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum