Olsztyn: szpital wojewódzki w krajowej czołówce liczby skarg na wyżywienie

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 15 stycznia 2020 10:20

Sieć Obywatelska Watchdog Polska postanowiła przeanalizować kwestie posiłków w polskich szpitalach. Jej przedstawiciele wysłali pytania - przygotowane wcześniej z pomocą lekarzy - do 1076 szpitali. Dotychczas dostali 650 odpowiedzi. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie jest obecnie rekordzistą w liczbie skarg dotyczących serwowanych posiłków.

Dzienna stawka wyżywienia wynosi w szpitalu 18,98 zł Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

W 2018 r. skarg na olsztyńską placówkę było aż 115. 67 pochodziło od samego szpitalnego personelu, czyli pielęgniarek, dietetyków i pracowników sekcji jakości.

W szpitalu specjalnie oddelegowany pracownik sekcji jakości oraz dietetyk systematycznie kontrolują organizację dostarczania posiłków, ich jakość i temperaturę podczas podawania pacjentom. Gdy coś budzi ich zastrzeżenia, zgłaszają to - w oficjalnej formie - dostawcy. A to zostaje w szpitalnej dokumentacji - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Jak precyzuje przedstawicielka Watchdog Polska, Martyna Bójko, w skali całej Polski w niektórych szpitalach zdarzają się pojedyncze skargi, niekiedy bywa ich powyżej dziesięciu, jednak wynik olsztyńskiego szpitala jest wyjątkowy.

Przemysław Prais, rzecznik prasowy olsztyńskiej lecznicy, przypomina, że szpital ma umowę z firmą cateringową na dostawy posiłków, a dzienna stawka wyżywienia wynosi 18,98 zł. Twierdzi, że za tę kwotę udaje się przygotować posiłki, które spełniały i spełniają zasady oraz normy opracowane przez Instytut Żywności i Żywienia.

Podkreśla, że liczba pacjentów hospitalizowanych w 2018 r. wyniosła niemal 25 tys., więc udział skarg stanowił 0,46 proc. wszystkich pacjentów, jeśli wziąć pod uwagę tylko skargi chorych, odsetek spada do 0,19 proc. Konstatuje, że duża część skarg zawiera "subiektywne i lakoniczne stwierdzenia" w rodzaju „jedzenie jest niesmaczne”.

Więcej: wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum