Olsztyn: szpital uniwersytecki wycofa się z fuzji ze szpitalem miejskim?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 stycznia 2018 11:28

Władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do tej pory silnie optowały za połączeniem Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego z Miejskim Szpitalem Zespolonym. Napotkały jednak na duży opór lekarzy z drugiej jednostki oraz sprzeciw olsztyńskich radnych. Teraz rektor UWM informuje, że prowadzi rozmowy o fuzji z inną placówką.

Fot. archiwum

W czerwcu 2017 r. prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. zadań uczelni medycznej, przekonywał, że Olsztyn może mieć nowy i nowocześnie wyposażony szpital za sumę, na którą miasta nie stać, bo przekraczającą 350 mln zł. Tłumaczył, że nowy szpital mógłby skorzystać z rządowych dotacji.

Pomysł wywołał jednak burzę. Ordynatorzy oddziałów napisali nawet krytyczne pismo do prezydenta miasta. Radni, którzy mają ostateczny głos w tej sprawie, zarzucili władzom uniwersytetu arogancję. Argumentowali, że pomysł został ogłoszony za plecami najbardziej zainteresowanych, bez konsultacji i od razu na konferencji prasowej. 

Zdecydowany sprzeciw środowiska związanego z olsztyńskimi władzami i szpitalem miejskim sprawił, że uczelnia szykuje plan B - informuje Gazeta Wyborcza. Jak informuje prof. Ryszard Górecki, rektor UWM, uczelnia ma już na oku "inną lokalizację, która jest brana pod uwagę przy połączeniu ze szpitalem uniwersyteckim". Rektor na razie nie chce zdradzać szczegółów, z kim prowadzi rozmowy.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum