Olsztyn: proszą o jeden procent z podatków

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 10:24

Szefowie fundacji i stowarzyszeń apelują, by wspierać organizacje z Olsztyna oraz Warmii i Mazur, które działają na rzecz regionu.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie z pieniędzy darczyńców opłacane są obiady i pobyt rodziców, których nie stać na wniesienie opłat.

Z roku na rok Polacy przekonują się, że przekazywanie wsparcia organizacjom pożytku publicznego w ramach 1 proc. jest łatwe i bardzo potrzebne. W 2008 r. tym sposobem do ponad 6 tys. organizacji trafiło 380 mln zł (o blisko 82 mln zł więcej niż w 2007 r.).  1-procentowego wsparcia udzieliło prawie 7,3 mln osób, czyli 28 proc. podatników. Najwięcej pieniędzy przekazali mieszkańcy woj. mazowieckiego (ponad 95 mln zł) i śląskiego (ok. 49 mln zł).

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2009 r. z możliwości przekazania 1 proc. podatku organizacjom pożytku publicznego na Warmii i Mazurach skorzystało 210 tys. podatników. Większość z pieniędzy trafiła do dużych i znanych ogólnopolskich stowarzyszeń. W samym Olsztynie spośród 35 tys. podatników na lokalne organizacje przeznaczyło pieniądze 15 tys. z nich.

Szefowie organizacji chcą zachęcić mieszkańców regionu do większego wspierania lokalnych organizacji. Michał Puliński, chirurg dziecięcy, który szefuje Stowarzyszeniu na Rzecz Dzieci Leczonych Chirurgicznie „Uśmiech” przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, mówi Gazecie:

– Dlaczego mamy płacić na fundację Anny Dymnej, która działa w Krakowie? Nasze Stowarzyszenie pomaga rodzicom pacjentów Szpitala Dziecięcego. Jeśli w czasie leczenia chcą zostać przy swoich dzieciach, a nie stać ich, opłacamy im obiady i pobyt – podkreśla.

W 2009 r. Stowarzyszenie „Uśmiech” dostało z 1 proc. ok. 30 tys. zł, o połowę mniej niż rok wcześniej.

Więcej na: www.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum