×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Olsztyn: pierwsi pacjenci w szpitalu uniwersyteckim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 grudnia 2013 13:57

Otwarty w październiku Uniwersytecki Szpital Kliniczny zaczął przyjmować pacjentów; pierwsza operacja ma się odbyć już w środę - poinformował prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan wydziału nauk medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Olsztyn: pierwsi pacjenci w szpitalu uniwersyteckim
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W nowych salach będą leżeli pacjenci leczeni dotychczas w starej, przedwojennej części USK. Jak powiedział prof. Maksymowicz, nowy szpital przeszedł już większość procedur związanych z odbiorami technicznymi i sanitarnymi.

- Po południu powoli zaczniemy przeprowadzać pierwszych pacjentów - dodał.

Na środę (4 grudnia) zaplanował przeprowadzenie pierwszej operacji; zabiegowi zostanie poddany młody mężczyzna.

Dotychczas USK mieścił się w kilku, zbudowanych jeszcze za czasów pruskich, budynkach przy ul. Warszawskiej w Olsztynie, wydziały kliniczne zlokalizowano też w innych szpitalach m.in. wojewódzkim i poliklinice. Budowa nowego szpitala trwała niespełna 2 lata, a koszt wyniósł 36 mln zł. 70 proc. kosztów sfinansowano ze środków unijnych, 3 proc. poniósł uniwersytet, a resztę dołożył resort zdrowia.

W nowym budynku docelowo będzie 100 łóżek w klinikach: chirurgii ogólnej i onkologicznej, neurochirurgii, otorynolaryngologii, chorób wewnętrznych, gastroenterologii i hepatologii oraz chirurgii szczękowo-twarzowej. Maksymowicz zapowiedział, że na każdym z tych oddziałów będą stosowane nowatorskie sposoby leczenia oraz zabiegi, np. katedra, którą kieruje Maksymowicz, będzie prowadziła terapie leczenia stwardnienia rozsianego i stwardnienia zanikowego bocznego z wykorzystaniem komórek macierzystych.

W USK będą praktykować m.in. studenci wydziału lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (na pierwszym roku jest ich 200), wydziału pielęgniarstwa, ratownictwa medycznego i dietetyki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze