Olsztyn: miasto przeanalizuje czy łączyć własny szpital z uniwersyteckim

Autor: Gazeta Wyborcza, RZ/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2017 19:13

Powraca sprawa ewentualnej fuzji Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w tym mieście. Władze Olsztyna utworzyły zespół ds. współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, który ma poddać dokładnej analizie argumenty za i przeciw pomysłowi połączenia szpitali.

Olsztyn: miasto przeanalizuje czy łączyć własny szpital z uniwersyteckim
Zespół ma przedstawić analizę dającą odpowiedź m.in. na pytanie o skutki finansowe ewentualnej fuzji. Fot. Fotolia

W samorządowym zespole roboczym, o którego powołaniu informował prezydent miasta Piotr Grzymowicz, w większości zasiadają przedstawiciele Miejskiego Szpitala Zespolonego. Ratusz oczekuje jednak, że zaproszenie do udziału w zespole przyjmą przedstawiciele UWM.


Jak podaje Gazeta Wyborcza, zespół zajmie się najpierw przygotowaniem dokumentacji. - Jeżeli chcemy porządnie przygotować się do rozmów w sprawie ewentualnego połączenia obu placówek, musimy przeprowadzić dokładną analizę, która obejmie ważne zagadnienia związane z tą fuzją - mówi dziennikowi prezydent Grzymowicz.

Wyjaśnił, że analiza ma dać odpowiedź na pytanie o skutki finansowe ewentualnej fuzji oraz te dotyczące zatrudnienia personelu w połączonej placówce i jej organizacji.

Przypomnijmy, że koncepcja połączenia szpitali olsztyńskich - miejskiego i uniwersyteckiego - wyszła w czerwcu ze strony UWM.


Prof. Wojciech Maksymowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wystąpił 30 sierpnia na sesji rady miasta z propozycją połączenia szpitali miejskiego i uniwersyteckiego. Cel: pozyskanie środków na budowę zupełnie nowej placówki za ok. 350 mln zł. Profesor argumentował, że szpitale kliniczne mogą otrzymać dofinansowanie centralne, na które nie mają szans placówki miejskie.

Joanna Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie zwracała natomiast uwagę, że obecnie miasto ma wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej. Po połączeniu szpitali zadanie przejąłby uniwersytet. W przypadku zmiany organu założycielskiego należałoby także zwrócić środki pozyskane na projekty modernizacji szpitala.

Więcej: olsztyn.wyborcza.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum