Olsztyn: kontrakty podpiszą, jak zyskają pewność, że pieniędzy będzie więcej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2009 10:00

Dyrektorzy warmińsko-mazurskich szpitali podpiszą kontrakty, jeśli będą mieli pewność, że pieniędzy otrzymają nie mniej niż w tym roku.

Mirosław Pampuch, starosta olsztyński, który uczestniczył 17 grudnia w spotkaniu samorządowców z Ewą Kopacz i Jackiem Paszkiewiczem poinformował, że Warmia i Mazury dostaną dodatkowo 36 mln zł z refundacji leków, czyli większość z 45 mln zł, które według pierwotnej propozycji mieli w 2010 r. stracić. Ciągle nie wiadomo, ile dla regionu przypadnie z rezerwy NFZ.

Andrzej Zakrzewski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie twierdzi, że już w przyszłym tygodniu powinien już być znany przyszłoroczny budżet. Czekają na to dyrektorzy szpitali. Sławomir Ogórek, dyrektor Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Ostródzie SA twierdzi, że warunkiem podpisania umów na 2010 r. jest ich odpowiednia wysokość, a więc umowy powiększone o 5 proc. wskaźnik inflacji w stosunku do tegorocznych.

Niższych kontraktów dyrektorzy warmińsko-mazurskich szpitali nie podpiszą, o czym zdecydowali podczas spotkania 14 grudnia. Stanowisko dyrektorów było konsekwencją ujawnienia przez NFZ planów finansowych, przewidujących cięcia budżetów szpitalnych na 2010 rok o  4-10 proc. w porównaniu z tegorocznymi. 

Dyrektor Andrzej Zakrzewski ma spotkać się z szefami szpitali z regionu w poniedziałek 21 grudnia, by przedstawić poprawiony plan na przyszły rok.

Jak już pisał portal rynek zdrowia.pl, na spotkaniu Ewy Kopacz i Jacka Paszkiewicza z samorządowcami, poinformowano, że na 2010 roku dodatkowo wyasygnowano 980 mln zł dla szpitali w całym kraju.

Prawie pół miliarda oszczędności ma dać obniżenie nakładów NFZ na refundację leków. Zmieniona lista refundacyjna obowiązuje od 16 grudnia, a następną resort zapowiada za dwa miesiące. Oszczędności mają pochodzić z obniżenia cen leków, wynegocjowanego z firmami farmaceutycznymi. Drugie pół miliarda złotych szpitale mają dostać z rezerwy ogólnej NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum