Olsztyn: będzie podwyżka płac, to zostaną?

Autor: Gazeta Wyborcza, AK/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2010 12:00

Od 1 marca Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie zostanie bez psychiatrów.

Kończy się okres wypowiedzeń złożonych przez lekarzy Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie. Jak na razie psychiatrzy nie doszli do porozumienia z dyrekcją. Żądają podwyżek wynagrodzeń przynajmniej do poziomu płac rezydentów.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, protestujący do negocjowania podwyżek zatrudnili jedną z olsztyńskich kancelarii adwokackich. Lekarze chcą dostać po tysiąc złotych w marcu i we wrześniu oraz jeszcze 500 zł w styczniu przyszłego roku. Dyrekcja zgadza się na wzrost wynagrodzeń o tysiąc złotych.

 – Do wyboru są dwa nowe warianty – tłumaczy dyrektor placówki, Jan Citko. – Lekarze mogą dostać 600 zł w marcu i 400 zł w styczniu 2010 r., lub od razu 1000 zł, ale dopiero w lipcu.

Lekarze nie chcą podwyżek dopiero w lipcu. Jednak dyrektor uważa, że 1000–złotowa podwyżka w marcu jest niemożliwa, bo wygeneruje takie zadłużenie szpitala, które zaszkodzi jego funkcjonowaniu.

To, że lekarze nie żartują i rzeczywiście zwolnią się z pracy jeżeli nie dostana podwyżek potwierdza Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, który jak podawaliśmy już wcześniej ostrzega, że 1 marca 2010 roku może przestać w pełni funkcjonować Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie.

Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oraz Okręgowa Izba Lekarska w Olsztynie wyraziły poparcie dla lekarzy z Wojewódzkiego Zespołu Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, którzy zwolnili się z pracy i zarezerwowały środki finansowe na pomoc dla tych lekarzy, jeżeli wypowiedzenia wejdą w życie.

Podobnie Naczelna Rada Lekarska, zobowiązana do tego uchwałą ostatniego Krajowego Zjazdu Lekarzy dysponuje kwotą 1 mln zł na pomoc dla lekarzy, którzy w sposób grupowy zwalniają się z pracy w proteście przeciw złym warunkom pracy lub niskim wynagrodzeniom.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum