Olsztyn: NFZ nie ma na mimparę

Autor: Gazeta Wyborcza, BE/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2010 21:05

Olsztyńskiego NFZ nie stać na finansowanie leczenia powikłań u dializowanych pacjentów.

Gazeta Wyborcza alarmuje: 150 takich pacjentów powinno dostawać mimparę – lek stosowany w leczeniu  nadczynności przytarczyc. Czekają nań, ryzykując kolejne powikłania. Gdyby dostawali mimparę nie byliby narażeni na takie niebezpieczeństwo.

Preparat Mimpara zawiera jako substancję czynną cynakalcet, który jest lekiem kalcymimetycznym(imitującym działanie wapnia w organizmie). W obrębie przytarczyc znajdują się receptory wrażliwena stężenie wapnia, które regulują wydzielanie PTH. Cynakalcet zwiększa wrażliwość receptorówwapniowych na wapń przyczyniając się do ograniczenia wytwarzania PTH przez przytarczyce. Spadekpoziomu PTH prowadzi do zmniejszenia zawartości wapnia we krwi.

Przypomnijmy, że od początku roku ten specyfik został włączony do terapeutycznych programów zdrowotnych. „Skutkiem tego leczenie pacjentów z wtórną nadczynnością przytarczyc finansowane jest odrębnie, a w preparat zaopatrują chorych stacje dializ. Wcześniej szpitale kupowały lek na własny koszt, a jego podanie wiązało się z, często niepotrzebną, hospitalizacją pacjentów” – informuje Gazeta.

Z algorytmu podziału środków wynika, że na Warmii i Mazurach można było zagwarantować medykament jedynie dla 10 pacjentów. Tymczasem powinno go otrzymywać około 150 osób. Dla przynajmniej  pięćdziesięciu przyjmowanie mimpary jest bezwzględnie konieczne.

Pacjent stosujący ten lek kosztuje NFZ miesięcznie 1,7 tys. zł i trzeba go przyjmować znacznie, znacznie dłużej. Przerwy w terapii skutkują nawrotem choroby. Tymczasem olsztyński NFZ może przeznaczyć na leczenie 10 osób 100 tys. złotych. Dla porównania: na Mazowszu na ten sam cel przeznacza się 2,5 mln zł.

Więcej: Gazeta Wyborcza.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum