Olkusz: szpital zwolni nawet do 250 pracowników

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 25 września 2009 19:27

W Szpitalu Powiatowym im. F. Krzyształowicza w Olkuszu wypowiedzenia ma otrzymać prawie 30 osób. W planach jest zwolnienie nawet 200 kolejnych.

Olkusz: szpital zwolni nawet do 250 pracowników
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jako pierwsi będą zwalniani pracownicy działów pomocniczych: działu administrowania majątkiem, płac i kadr, mechanicy z warsztatu, księgowi, informatyk. O utracie pracy oficjalnie dowiedzą się dopiero we wtorek, ale nieoficjalna informacja już do nich dotarła.

Średnia wieku pracowników szpitala, wśród których przeważają kobiety, to 48 lat. W powiecie olkuskim nie ma dla nich pracy.

– Na pewno nowych wypowiedzeń nie będzie w tym miesiącu, bo dyrekcja zrobi wszystko, by nie zwolnić więcej niż 29 pracowników naraz. Wtedy byłoby to zwolnienie grupowe – mówi dziennikowi Polska Ewa Górnicka stojąca na czele związków zawodowych szpitala. – W ten sposób unikają płacenia odpraw - dodaje.

– Wszyscy spodziewaliśmy się zwolnień, ale przemyślanych. Najpierw trzeba przedstawić plan restrukturyzacji. Na razie jest to robione na łapu-capu – oceniają związkowcy. – W środę na spotkaniu usłyszeliśmy, że do zwolnienia będzie od 141 do 250 osób.

Dyrektor szpitala, Michał Sobolewski, broni jednak swojej decyzji.

– Zwolnienia są konieczne ze względów ekonomicznych. Zrobię wszystko, by uniknąć sytuacji, że zwalniamy np. jedynego żywiciela rodziny, ale w szpitalu jest wyraźny przerost zatrudnienia – wyjaśnia Michał Sobolewski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum