Olkusz: szpital zawiesza poradnie, ale jeszcze o nie powalczy

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2011 14:42

Od 1 kwietnia NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu zawiesi działalność 7 poradni specjalistycznych, które nie dostały kontraktu z NFZ. Lecznica zapowiada jednak, że będzie walczyć o to, by poradnie powróciły.

Olkusz: szpital zawiesza poradnie, ale jeszcze o nie powalczy

1 kwietnia 2011 r. pacjentów przestaną przyjmować poradnie: leczenia bólu, metaboliczna, logopedyczna, neurologiczna dziecięca oraz dermatologiczna oraz małe, ale równie ważne poradnie poza olkuskim szpitalem: chirurgiczna i urologiczna w Wolbromiu. Od początku roku lecznica prowadziła poradnie bez kontraktów z Funduszem, licząc, że zostaną one jednak podpisane.

- Ponosząc niemałe koszty przez trzy miesiące finansowaliśmy działalność poradni, chcąc zapewnić pacjentom dostęp do tych świadczeń. Zależy nam na rozwoju szpitala, poradnie mają pacjentów, dlatego nie zamykamy ich definitywnie, a tylko zawieszamy działalność - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Michał Michalak, dyrektor ds. rozwoju i strategii Grupy Nowy Szpital.

Ma nadzieję, że rozmowa z Barbarą Bulanowską, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, do której ma dojść w połowie kwietnia, przyniesie rozwiązanie, dzięki któremu będzie można wznowić pracę poradni.

- Szczególnie zależy nam na poradni metabolicznej wykonującej 227 proc. kontraktu oraz poradni leczenia bólu. To rzadko spotykane świadczenia, poradnia w 2010 r. odnotowała również nadwykonania. Jest potrzebna. Podobnie jak poradnia logopedyczna, która wykonuje 176 proc. kontraktu. W szpitalu jest oddział neurologiczny, chcemy, by powstał oddział udarowy, a poradnia logopedyczna jest dopełnieniem tych świadczeń w zakresie rehabilitacji poudarowej - podkreśla Michalak.

Zaznacza, że zawieszenie działalności poradni martwi, ale w lecznicy zachodzą również pozytywne zmiany.

- Z początkiem 2011 r. szpital powiększył się o oddział kardiologiczny, wyodrębniony z oddziału chorób wewnętrznych. Nowy oddział posiada 35 łóżek. Kardiologia nieinwazyjna pełni całodobowe dyżury, posiada cztery stanowiska intensywnej opieki kardiologicznej z możliwością monitorowania nieinwazyjnego - informuje dyrektor ds. rozwoju i strategii GNS.

Od 1 marca 2011 r. szpital realizuje też świadczenia w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Obejmuje opieką ponad 100 tys. mieszkańców.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum