Olkusz: odstąpienie od umowy z operatorem szpitala bardzo kosztowne

Autor: Przegląd Olkuski/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2013 16:35

Są możliwości zerwania umowy, ale jest to procedura bardzo kosztowna i skomplikowana w realizacji. Tak odpowiedziała olkuskim radnym kolejna kancelaria prawna, pytana o możliwość wycofania się starostwa z umowy dzierżawy szpitala powiatowego podpisanej z prywatnym operatorem.

Olkusz: odstąpienie od umowy z operatorem szpitala bardzo kosztowne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Opinia prawna przygotowana przez zewnętrzną kancelarię dotyczy możliwości wypowiedzenia przez powiat olkuski umów zawartych z Grupą Nowy Szpital. Zdaniem radnych, współpraca z dzierżawcą szpitala nie układa się dobrze.

Kilka miesięcy temu komisja ds. promocji i ochrony zdrowia olkuskiej Rady Powiatu zwróciła się do zarządu z propozycją zlecenia zewnętrznej kancelarii opracowania opinii prawnej, co do możliwości zrezygnownia z usług dotychczasowego operatora szpitala i przejęcia kontraktu przez SP ZOZ.

Umowa o współpracy zawarta przez powiat w 2009 roku z GNS może być skutecznie wypowiedziana, ale powiat będzie musiał zapłacić karę w wysokości pół miliona złotych oraz pokryć wydatki, jakie poniosła spółka w celu wykonywania umowy. Prawnicy potwierdzają, że ta umowa może być rozwiązana za porozumieniem stron, co mogłoby w jakimś stopniu uchronić przed sankcjami pieniężnymi.

Jeśli chodzi o umowy dzierżawy majątku ruchomego i nieruchomości zawarte na 25 lat, sytuacja prawna jest jeszcze bardziej skomplikowana. Dzierżawcy umowa może zostać wypowiedziana tylko w przypadkach określonych w umowie. Również wtedy powiat musiałby zapłacić spółce odszkodowanie. Prawnicy zauważają, że w umowie nie wprowadzono zapisów pozwalających na rozwiązanie umów dzierżawy, jeśli doszłoby do rozwiązania umowy o współpracy. 

Więcej: http://przeglad.olkuski.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum