Olkusz: będzie mniejsza obsada w karetkach?

Autor: Przegląd Olkuski/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2011 21:30

Pracownicy olkuskiego Pogotowia Ratunkowego bardzo negatywnie oceniają pomysł dyrekcji NZOZ Nowego Szpitala w Olkuszu dotyczący zmniejszenia obsady w karetkach. Jeśli dojdzie do planowanych zmian, zespoły karetek pogotowia będą wyjeżdżać do chorych i ofiar wypadków drogowych w mniejszym składzie niż dotychczas.

Olkusz: będzie mniejsza obsada w karetkach?
Ratownicy medyczni są przekonani, że takie rozwiązania mogą zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów. Pomocy szukają u posłów oraz u władz miasta i powiatu. Ich wniosek był rozpatrywany podczas ostatniego posiedzenia Komisji Zdrowia Rady Powiatu w Olkuszu.

Pomysł dyrekcji zakłada zmniejszenie składów osobowych, zarówno w karetkach specjalistycznych jak i podstawowych. Ograniczenie ma polegać na tym, że w karetkach "S" będą nieść pomoc trzy, a nie jak do tej pory, cztery osoby: lekarz, pielęgniarka i kierowca ratownik.

W wozach ratowniczych "P" ma wyjeżdżać do pacjentów jedynie ratownik i przeszkolony w zakresie ratownictwa medycznego kierowca.

Jeżeli dyrekcja Nowego Szpitala w Olkuszu wprowadzi ograniczenia w obsadzie karetek, zrobi to zgodnie z prawem, bowiem taką możliwość daje jej ustawa o ratownictwie medycznym.

- Ustawa, która w opinii środowiska medycznego, jest po prostu bublem prawnym, dopuszcza co prawda takie rozwiązanie, ale większość jednostek ratownictwa odchodzi od niego mając na względzie bezpieczeństwo pacjentów - podnoszą ratownicy, podając jako przykład zespoły wyjazdowe krakowskiego pogotowia.

Więcej: www.przegląd.olkuski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum