Olkuski szpital winny ZUS ponad 2 mln zł

Autor: Przegląd Olkuski/Rynek • • 22 marca 2016 11:51

Spółka Nowy Szpital w Olkuszu musi zapłacić ponad 2 mln zł do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To efekt tego, że latach 2010-2012 nie odprowadzano tu składek od pensji części pracowników zatrudnionych dodatkowo na podstawie umowy-zlecenia.

Olkuski szpital winny ZUS ponad 2 mln zł
Fot. archiwum

Jak poinformowało Starostwo Powiatowe w Olkuszu, należności Spółki Nowy Szpital w Olkuszu względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynoszą ponad 2 mln 84 tys. zł.

Kontrola ZUS, która miała miejsce w szpitalu w 2014 roku, wykazała, że spółka nie odprowadzała składek od wynagrodzeń pracowników zatrudnionych w oparciu o umowy-zlecenia. W ten sposób placówki medyczne omijały przepisy o czasie pracy, co przynosiło im niemałe oszczędności także w zakresie składek na ubezpieczenia społeczne. Wzmożone kontrole ZUS i kary dla szpitali przyczyniły się jednak do ukrócenia takiego procederu.

ZUS wydał decyzję o spłacie zaległych składek. Szpital odwoływał się od tej decyzji. Ostatecznie, biorąc przede wszystkim pod uwagę coraz wyraźniejsze w tym zakresie stanowisko Sądu Najwyższego i podzielających go sądów powszechnych, władze placówki zrezygnowały z wejścia na drogę sądową. W wyniku negocjacji udało się rozłożyć zadłużenie na okres 8 lat.

Więcej: www.przeglad.olkuski.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum