Olesno: nie wiadomo czy będzie kontrakt, dlatego są zwolnienia

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2011 14:12

Dyrektor Szpitala Powiatowego w Oleśnie wręczył 23. pracownikom wypowiedzenia, w tym kierowcom karetek i ratownikom medycznym. Ma jednak nadzieję, że będzie mógł je wycofać.

Olesno: nie wiadomo czy będzie kontrakt, dlatego są zwolnienia
Andrzej Prochota, dyrektor szpitala w Oleśnie wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl, że lecznica jest w przededniu konkursu ofert na pomoc doraźną i transport sanitarny.

- Obecna umowa obowiązuje do końca czerwca, czyli od 1 lipca na nowym obszarze operacyjnym, który został stworzony z powiatów oleskiego i kluczborskiego, na okres 2,5 roku zostanie wyłoniony nowy świadczeniodawca. Oczywiście mam nadzieję, że to będziemy my, bo przygotowaliśmy rzetelną ofertę, natomiast wiem, że startują też inne podmioty, m.in. firma Falck i muszę brać pod uwagę, że to postępowanie możemy przegrać - mówi dyrektor Prochota.

Gdyby tak się stało, nie skończy się na zwolnieniu 23. osób.

- Będzie ich więcej, gdyż w swojej strukturze posiadamy trzy karetki plus centrum powiadamiania ratunkowego, a jest ryzyko, że de facto na dwa i pół roku, do następnego postępowania konkursowego temat może przestać dla nas istnieć - zaznacza.
 
Jak wyjaśnia, w sytuacji, gdyby oleski szpital przegrał to postępowanie konkursowe, pracownicy muszą zrealizować trzymiesięczny okres wypowiedzenia oraz otrzymać trzymiesięczne odprawy, wynikające z tytułu zwolnienia z winy pracodawcy.

- To są spore pieniądze. Nie mogę zostać 30 czerwca z armią ludzi, dla których nie będę miał pracy i od tego momentu płacić im wynagrodzenie jeszcze przez trzy miesiące - zaznacza Prochota.

Podkreśla, że od początku był zdania, że jeśli państwowe ratownictwo medyczne jest elementem zintegrowanego systemu ratownictwa, tak jak np. straż pożarna czy policja, i jest to element bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa, to nie powinno się dopuszczać do tego systemu podmiotów prywatnych, które funkcjonują w formie spółek prawa handlowego, zainteresowanych głównie zyskiem.

- Jakiekolwiek pieniądze pojawiające się w ratownictwie, powinny być inwestowane w ludzi i sprzęt, w podnoszenie jakości usług. Tymczasem do systemu ratownictwa dopuszcza się podmiot, który działa w całkowicie innej rzeczywistości gospodarczej, z nastawieniem na wypracowanie zysku dla akcjonariuszy. Równie dobrze można by ogłosić konkurs na straż pożarną. Nie widzę różnicy, tym bardziej, że mówimy o zintegrowanym systemie - dodaje dyrektor Prochota.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum