Oława: skąd kolejki do SOR

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 08 października 2017 11:49

Radni powiatu oceniali na niedawnej sesji pracę szpitalnego oddziału ratunkowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Oławie. Brakuje lekarzy, co odbija się na tempie pracy oddziału.

Oława: skąd kolejki do SOR
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak uważa przewodniczący Rady Powiatu i szef Rady Społecznej ZOZ w Oławie Józef Hołyński, SOR to jeden z ważniejszych oddziałów, na który trafiają ludzie z zagrożeniem życia, więc powinien być traktowany priorytetowo. 

Przewodniczący Rady wskazuje, że w SOR dyżuruje jeden lekarz systemu, a powinno dwóch. - Rozumiem, że trudno pozyskać lekarzy, ale w mojej ocenie SOR nie spełnia wymogów ustawowych. Nie działa także system segregacji medycznej pacjentów, który pozwala na ich szybką selekcję - powiedział na sesji.

Dyrektor ZOZ w Oławie Andrzej Dronsejko przekonuje, że też chciałby, aby na oddziale pracowało dwóch lekarzy, ale to wymaga wydatkowania kolejnych pieniędzy na wynagrodzenia, a on musi brać pod uwagę sytuację finansową szpitala.

Jak tłumaczył zatrudnienie drugiego lekarza do dyżurowania na SOR to duży koszt dla szpitala. Przypomniał, że szpital ponosi nowe wydatki związane z podwyżką minimalnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych. Osobnym problemem to brak lekarzy chętnych do pracy na SOR.

Czas oczekiwania w kolejce do SOR wynosi w oławskim szpitalu średnio 3 godziny. Wydłużenie kolejki na SOR - jak zaznacza dyrektor szpitala - jest spowodowane tym, że na oddział trafiają często pacjenci chorzy przewlekle, z drobnymi urazami oraz tacy, którzy nie dostali się do lekarza rodzinnego.

Więcej: gazeta-olawa.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum