×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Okuliści czekają na spotkanie z ministrem ws. obniżenia wyceny operacji zaćmy

Autor: RR/Rynek Zdrowia03 grudnia 2013 11:26

Prof. Wojciech Omulecki, prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, poprosił w poniedziałek (2 grudnia) ministra zdrowia o spotkanie na temat planów obniżenia wyceny operacji zaćmy.

Okuliści czekają na spotkanie z ministrem ws. obniżenia wyceny operacji zaćmy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Obniżkę zapowiedziano w zarządzeniu prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne, opublikowanym 26 listopada br. Wojciech Omulecki ocenia, że zaproponowana przez płatnika nowa wycena jest drastyczna i całkowicie nieuzasadniona, ”a w przypadku operacji przeprowadzanych u dzieci wręcz irracjonalna (konieczność kilkudniowej hospitalizacji i znieczulenia ogólnego)”.

W liście do Bartosza Arłukowicza profesor przypomina, że ”najczęściej wykonywana w okulistyce operacja usunięcia zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, z jednoczesnym wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej, została wyceniona na 36 pkt. (do tej pory - 55 pkt). Oznacza to (przy 52 PLN za punkt) obniżkę o 35 proc., z 2 860 PLN do 1 872 PLN”.

Jego zdaniem, spowoduje to gwałtowne obniżenie jakości leczenia i uniemożliwi utrzymanie europejskich standardów. Prezes ostrzega, że dojdzie do zwiększenia liczby powikłań operacyjnych i wzrostu kosztów związanych z ich leczeniem.

Czytaj: Drugi list do Ministra Zdrowia

Tymczasem NFZ spodziewa się, że zmniejszenie wyceny doprowadzi do tego, że od 1 stycznia szpitale będą musiały przeprowadzać więcej operacji, dzięki czemu skrócą się kolejki oczekujących. Fundusz zwraca również uwagę, że w Polsce zaledwie 1/3 niepowikłanych zabiegów usunięcia zaćmy i wszczepienia soczewki wykonywanych jest w trybie jednodniowym - w Europie jest to ponad 90 proc. Dlatego NFZ chce płacić tyle samo za wykonanie operacji, niezależnie czy pacjent przebywa w szpitalu jeden dzień, dwa lub trzy.

- W Polsce mamy wszelkie możliwości najnowszego leczenia zaćmy, ale jesteśmy na końcu stawki europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wykonywanych zabiegów - wyjaśnił (13 kwietnia br.) po obradach III Międzynarodowego Forum Chirurgii Okulistycznej w Katowicach prof. Jerzy Szaflik, dyrektor Samodzielnego Publicznego Klinicznego Szpitala Okulistycznego w Warszawie. Jest on jednym z pionierów zastosowania nowoczesnych technik usuwania zaćmy w Polsce.

Jak poinformował, w całym kraju wykonuje się ok. 160-170 tys. zabiegów rocznie. - Powinno ich być zdecydowanie powyżej 250 tys., takie są potrzeby. To wyłącznie problem pieniędzy - zaznaczył prof. Szaflik.

Tymczasem na zabieg refundowany najkrócej, bo jedynie rok, trzeba czekać w Mazowieckiem. W innych regionach kraju, takich jak województwo dolnośląskie, opolskie i pomorskie, zaćma usuwana jest dopiero po trzech latach od zapisania się na operację. Najdłużej czeka się w Warmińsko-Mazurskiem - aż 4 lata.

Eksperci uważają, że szpitale, aby wykonać limit świadczeń w sytuacji obniżonej wyceny jednostkowej, będą musiały zwiększyć liczbę zabiegów. Zwracają też uwagę, że koszt usunięcia zaćmy w porównaniu np. do Węgier, jest w Polsce dwukrotnie wyższy, a tylko nieznacznie niższy w porównaniu do Wielkiej Brytanii i na zbliżonym poziomie jak w Niemczech.

Specjaliści z Fundacji Watch Health Care dodają natomiast, że w Polsce, nawet prywatnie, zabieg można wykonać do 40 proc. taniej. Przypominają, że NFZ refunduje koszt jednego zabiegu do poziomu blisko 3 tys. złotych, podczas gdy niektóre prywatne kliniki wykonują go już za mniej niż 2 tys. złotych.

Krzysztof Łanda, założyciel Fundacji Watch Health Care, wyliczył, że gdyby NFZ obniżył wycenę świadczeń zaledwie o 5 proc. i zwiększył liczbę zabiegów przeprowadzanych w trybie jednodniowym do 85 proc., oszczędności z tego tytułu wynosiłyby blisko 60 milionów złotych. To z kolei oznaczałoby możliwość przeprowadzenia ok. 21 tys. dodatkowych zabiegów rocznie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze