Odpracowanie stypendiów: rezydenci sami chcą wybierać miejsce zatrudnienia

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 21 maja 2018 09:41

Rezydenci sami chcą decydować, w której placówce będą odpracowywać stypendia, a nie, jak wskazuje minister zdrowia, tylko w placówkach mających przynajmniej częściowy kontrakt z NFZ.

Fot. Fotolia

W porozumieniu, które zakończyło protest rezydentów, zapisano, że rezydenci mogą otrzymywać dodatkowe wsparcie (w wysokości 600 lub 700 zł brutto miesięcznie, w zależności od dziedziny) w zamian za zobowiązanie się do pracy w kraju przez dwa z pięciu lat przypadających bezpośrednio po ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego.

Zgodnie z projektowanymi przepisami, które mają zrealizować porozumienie ministra z rezydentami, zapisano, że stypendia te należy odpracować w podmiocie leczniczym, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w wymiarze czasu pracy odpowiadającym co najmniej jednemu etatowi.

Środowisko rezydentów przyznaje, że podpisując porozumienie ujęto te kwestie dość ogólnie, ale słownie ustalono, że zapis ten oznacza, że po prostu trzeba będzie odpracować dwa lata w Polsce. Niezależnie od formy i miejsca zatrudnienia. 

W opinii tego środowiska jeśli pozbawi się lekarzy możliwości pracy w niepublicznych jednostkach, będzie to poważny problem, przede wszystkim dla pacjentów.

Rezydenci zaskoczeni są także zapisem o wymiarze jednego etatu. Zwracają uwagę, że wielu specjalistów pracuje na kontraktach bądź innych formach zatrudnienia.

Odnosząc się do zapisów projektu, minister Szumowski tłumaczył, że jest w nim mowa o wymiarze etatu, co nie oznacza pracy na etacie

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum