Odpowiedź NFZ na zarzuty: na programy lekowe wydaliśmy 4 mld zł

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2019 13:37

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2018 r. na leki w programach lekowych oraz leki stosowane w chemioterapii wydał łącznie ponad 3 995 mln zł, tj. ok. 100 mln zł więcej niż w 2017 r. To odpowiedź płatnika na medialne informacje dotyczące braku środków na programy lekowe.

Odpowiedź NFZ na zarzuty: na programy lekowe wydaliśmy 4 mld zł
NFZ wydał 4 mld zł na programy lekowe. Fot. Archiwum

W opublikowanym we wtorek (5 marca) oświadczeniu NFZ zaznacza, że nie jest prawdą, że „NFZ jest winny szpitalom setki milionów złotych za leki, które podają najciężej chorym pacjentom”.

Narodowy Fundusz Zdrowia w 2018 r. na leki w programach lekowych oraz leki stosowane w chemioterapii wydał łącznie ponad 3.995 mln zł, tj. ok. 100 mln zł więcej niż w 2017 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w bieżącym trwają w Funduszu prace weryfikujące dane przekazywane przez świadczeniodawców, mające na celu rozliczenie tzw. nadwykonań. Ze wstępnych analiz wynika, że kwota zgłoszonych nadwykonań wynosi ok. 70 mln zł.

Planowany termin zakończenia prac i ostatecznego rozliczenia przez OW NFZ ww. nadwykonań jest przewidywany na koniec I kwartału 2019 roku.

Czytaj: Lublin: brakuje pieniędzy na leczenie nowotworu płuc

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum