Odmrażanie łóżek dla chorych niecovidowych łatwiejsze dzięki szpitalom tymczasowym?

Autor: prawo.pl/Rynek Zdrowia • • 09 grudnia 2020 12:27

W perspektywie najbliższych tygodni MZ planuje odmrażanie części łóżek w lecznicach standardowych dla pacjentów niecovidowych. Ma w tym pomóc rezerwa miejsc w szpitalach tymczasowych, co widać na przykładzie województwa śląskiego.

Odmrażanie łóżek dla chorych niecovidowych łatwiejsze dzięki szpitalom tymczasowym?
Czy pacjenci bez Covid-19 mogą wkrótce liczyć na większą liczbę łóżek w szpitalach? Fot. Nowy Szpital w Olkuszu (zdjęcie ilustracyjne)

Proces odmrażania trwa już w placówkach szpitalnych woj. śląskiego (m.in. szpital w Zabrzu i Katowicach). Działanie to ma związek z otwarciem szpitala tymczasowego w hali Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach (500 miejsc, w tym 100 w standardzie OIT).

Co więcej, wojewoda śląski informuje wybrane szpitale, które miały przygotować kolejne miejsca covidowe, że obecnie nie ma takiej potrzeby. Jak podaje rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, zgodnie z decyzją MZ, m.in. 23 takie łóżka II poziomu mogą zostać zwolnione w szpitalu specjalistycznym w Zabrzu, 24 łóżka dla pacjentów chorych na COVID-19 nie muszą też powstawać w szpitalu bonifratrów w Katowicach.

"Kolejne łóżka covidowe nie muszą się na razie otwierać w szpitalach w Tarnowskich Górach, Kłobucku, katowickich Murckach, Wodzisławiu Śląskim oraz w tyskim szpitalu Megrez. Placówki te są zwalniane z wykonywania dotychczasowych decyzji wojewody śląskiego w tym zakresie" - informuje serwis prawo.pl.

Obecnie nie ma potrzeby, by pracowały także dwa pozostałe szpitale tymczasowe przewidziane dla regionu, a prace nad utworzeniem trzeciego (w ustrońskim sanatorium Równica) wstrzymano.

Więcej: prawo.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum