Oddział pediatryczny szpitala w Jastrzębiu-Zdroju wstrzymuje przyjęcia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2018 16:06

Od 1 kwietnia, z powodu braku wystarczającej liczby lekarzy, oddział pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zawiesza działalność; od najbliższego piątku (23 marca) wstrzymane są przyjęcia na oddział - podała placówka.

Oddział pediatryczny Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju zawiesza działalność. Fot. archiwum

Jak poinformował szpital w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, decyzję o czasowym zawieszeniu działalności oddziału podjęli wojewoda śląski i dyrektor śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wniosła o to dyrekcja szpitala.

"Powodem zawieszenia działalności Oddziału Pediatrycznego jest brak specjalistycznej kadry lekarskiej, zapewniającej całodobową opiekę medyczną" - głosi komunikat.

Od najbliższego piątku wstrzymane są przyjęcia dzieci na oddział. Od tego dnia w ramach opieki nocno-świątecznej dyżurować będzie lekarz pediatra. W przypadku koniecznej hospitalizacji pacjenci będą kierowani do najbliższych szpitali z oddziałami pediatrycznymi.

"Dyrekcja szpitala prowadzi szeroko zakrojone działania, których celem jest zatrudnienie lekarzy pediatrów oraz - jednocześnie - spełnienie wieloletnich postulatów mieszkańców Jastrzębia-Zdroju, dotyczących przeniesienia oddziału z budynku przy ul. Krasickiego 21 do głównego budynku szpitala" - napisano w komunikacie na stronie szpitala.

Dyrekcja zapewnia, że prace nad stworzeniem nowego oddziału pediatrycznego już trwają. Ze względu na obowiązujące procedury, planuje się jego otwarcie najpóźniej 1 października 2018 roku.

Na początku marca dyrekcja placówki zdecydowała o zawieszeniu pracy oddziałów pediatrycznego oraz gastrologiczno-wewnętrznego oraz zmniejszeniu liczby przyjęć na oddziale nefrologiczno-wewnętrznym. Zgodnie z procedurą, dyrekcja wystąpiła z wnioskiem w tej sprawie do wojewody.

Na stronie szpitala można znaleźć ogłoszenie, w którym dyrekcja oferuje zatrudnienie - od zaraz - lekarzom izby przyjęć, specjalistom z zakresu chorób wewnętrznych i pediatrom, zapewniając "satysfakcjonujące lekarzy stawki".

Trudna sytuacja organizacyjna szpitala wynika z wypowiedzenia przez lekarzy klauzul opt-out oraz umów o pracę.

- Masowe wypowiadanie umów przez lekarzy oraz zamęt dotyczący opieki nocno-świątecznej, po wprowadzeniu tzw. sieci szpitali, doprowadziły do sytuacji dotąd niespotykanej - oceniła kilka tygodni temu dyrekcja placówki, podkreślając jednocześnie, że odpowiedzialność za takie sytuacje zrzucono na barki zarządzających szpitalami. 

PAP - Krzysztof Konopka, Anna Gumułka

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum