Odbiorca śmieci ze szpitala nie może pochodzić spoza województwa?

Autor: Dziennik Polski, KR/Rynek Zdrowia • • 06 sierpnia 2013 15:04

Ustawa z 1 lipca 2011 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nakazuje szpitalom wybór operatora odbioru odpadów medycznych na terenie danego województwa. Tymczasem małopolskie lecznice wynegocjowały korzystne stawki z firmą podkarpacką.

Odbiorca śmieci ze szpitala nie może pochodzić spoza województwa?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Jak podaje Dziennik Polski, Szpital Powiatowy w Limanowej do końca 2013 r. ma podpisaną umowę z firmą z Rzeszowa. Lecznica musi rozstrzygać, któremu prawu się podporządkować: ustawie o zamówieniach publicznych, czy śmieciowej, skazującej szpital na monopolistę w Krakowie, który nie wiadomo jakich stawek zażąda. Na razie limanowski szpital nie wypowiedział umowy.

Podobna sytuacja jest w SPZOZ Szpitala im. dr. Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju, który również podpisał umowę z rzeszowską firmą. Dyrekcja zwróciła się z prośbą o rozwiązanie problemu do prawników.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Nowe przepisy tzw. ustawy śmieciowej zaczęły obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Okazało się, że koszty wywozu śmieci w wielu szpitalach wzrosną kilkakrotnie. Krapkowickie Centrum Zdrowia Spółka z o.o. za wywóz komunalnych śmieci płaciło dotychczas ok. 30 tys. złotych rocznie. Po 1 lipca kwota ta może wzrosnąć nawet do 300 tys. zł na rok.

Znaczny wzrost odbioru śmieci jest związany z przynależnością gminy Krapkowice (Opolskie) do Związku Międzygminnego ''Czysty Region'', który powstał m.in. w celu realizacji zadania: odbiór i transport odpadów komunalnych. Od 1 lipca odpady są odbierane przez firmę wyłonioną w drodze przetargu, na podstawie umowy między przedsiębiorcą a związkiem.

W Szpitalu Wojewódzkim SPZOZ w Zielonej Górze opłata miesięczna za wywóz odpadów ze szpitala wynosi obecnie 31 361 zł - opłata za 12 miesięcy wynosić będzie ponad 376 tys. zł. Do końca czerwca br. kwota miesięczna za wywóz śmieci wynosiła 8 082 zł (za rok ok. 97 tys.).

Szpital zwrócił się do związku gmin z prośbą o rozważenie możliwości wyłączenia szpitala ze stosowania przepisów dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi jako właściciela nieruchomości, w której nie ma mieszkańców, a powstają odpady komunalne.

Więcej: www.rynekzdrowia.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze