Od stycznia w Prokocimiu bez lekarzy? Niedzielski: sytuacja szpitala jest przedmiotem troski NFZ

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia30 grudnia 2021 14:30

Minister zdrowia Adam Niedzielski odniósł się w czwartek, 30 grudnia, na konferencji prasowej do kwestii szpitala w Krakowie-Prokocimiu, gdzie od stycznia z powodu wypowiedzeń może brakować lekarzy.

Od stycznia w Prokocimiu bez lekarzy? Niedzielski: sytuacja szpitala jest przedmiotem troski NFZ
Wnętrze Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie Fot. PAP/Łukasz Gągulski
  • Wraca sprawa Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie -Prokocimiu. To tam od nowego roku ma zabraknąć lekarzy, jeżeli złożone wypowiedzenia wejdą w życie
  • Odejścia lekarzy mogą dla placówki oznaczać paraliż kilku oddziałów - ostrzega OZZL
  • - Jeżeli chodzi o sytuację w szpitalu w Prokocimiu, dzisiaj jest tam obecny pan minister Bromber, który w ministerstwie ma wyznaczone zadania związane z prowadzeniem dialogu - poinformował Niedzielski

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że "spotkania, które będą się tam odbywały, są tak naprawdę nie tylko zapowiedzią, ale kontynuacją rozmów, które są prowadzone zarówno z kierownictwem, jak i pozostałymi pracownikami".

Wcześniej pisaliśmy: Od 1 stycznia widmo paraliżu w jednym z największych szpitali dziecięcych w Polsce

Sytuacja szpitala przedmiotem troski lokalnego oddziału NFZ

Jak podkreślał podczas konferencj "według informacji, które otrzymuje z Narodowego Funduszu Zdrowia, sytuacja finansowa szpitala jest przedmiotem troski lokalnego oddziału NFZ". Nadmienił, że "pewne zwiększenia finansowania odbyły się tam już pod kątem rozwiązywania problemu społecznego".

Niedzielski wyraził "nadzieję, że wizyta ministra Brombera w szpitalu będzie dobrym początkiem rozwiązywania problemów".

Retaryfikacja jest procesem ciągłym

Szef resortu zdrowia odniósł się również do kwestii retaryfikacji.

- Retaryfikacja jest procesem ciągłym, ona tak naprawdę nie ma końca - zauważył.

- Chciałem zwrócić uwagę na jedną rzecz, która się zadziała w tym roku, a mianowicie wyciągnięcie pediatrii z ryczałtu i zaczęcie płacenia jej według schematu normalnego finansowania kontraktowego - wskazał minister. - Było to robione z tą właśnie intencją, żeby wszystkie nadwykonania, które są realizowane w pediatrii, były finansowane od razu bezpośrednio z Funduszu Medycznego - zaznaczył Niedzielski.

Minister nadmienił, że w ramach Funduszu Medycznego "są zobowiązania do wypłacenia 700 milionów złotych".

- To pokazuje, że procedury wysokospecjalistyczne przede wszystkim uzyskały wsparcie, jeżeli chodzi o finansowanie tych nadwykonań - dodał.

Niedzielski doprecyzował, że "problem dotyczy szpitali pediatrycznych na niższym poziomie referencyjnym, które bardzo często miały bardzo dużą liczbę łóżek na oddziałach, a wyprowadzenie tego z ryczałtu pokazało, że bardzo trudno jest wykonywać tym szpitalom kontrakt, bo mamy takie, a nie inne zmiany demograficzne".

- Tutaj przygotowujemy rozwiązanie, które, mam nadzieję, zapewni stabilność funkcjonowania - poinformował minister, dodając, że również "struktura szpitalnictwa musi odpowiadać na wyzwania demograficzne".

- Mamy wyraźne przesunięcie, jeśli chodzi o opiekę szpitalną, z młodszej grupy wiekowej młodszej na najstarszą - podsumował Niedzielski.

Zobacz też: Będzie mechanizm oddłużenia szpitali, ale pod licznymi warunkami. "Nic za darmo"

Reforma szpitali. Najważniejsze założenia ustawy

 

MZ zapowiada egzaminy państwowe dla szefów szpitali. "Intuicja nie wystarczy"

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNER SERWISU
    partner serwisu

    Najnowsze