×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Od stycznia 2024 koniec z wydatkowaniem środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

Autor: oprac. KM • Źródło: Serwis Rzeczypospolitej PolskiejOpublikowano: 01 czerwca 2023 14:00

- W zakresie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z dniem 1 stycznia 2024 r. z Funduszu zasilanego z budżetu państwa finansowane będą co do zasady wyłącznie zadania, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 1 stycznia 2024 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów.

Od stycznia 2024 koniec z wydatkowaniem środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19
Zmiany w ustawie o finansach publicznych obejmą m.in. Fundusz Przeciwdziałania COVID-19. Fot. Shutterstock
  • Od 1 stycznia 2024 roku Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 będzie finansować tylko zadania, które zostały rozpoczęte przed tą datą
  • Celem jest sfinansowanie istniejących zadań finansowych 
  • Ministerstwo Finansów podkreśla, że nie będzie możliwości wskazywania nowych zadań do sfinansowania z tego Funduszu

Będą zmiany w Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

W zakresie Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 z dniem 1 stycznia 2024 r. z Funduszu zasilanego z budżetu państwa finansowane będą co do zasady wyłącznie zadania, których realizacja rozpoczęła się przed dniem 1 stycznia 2024 r. - zapowiada Ministerstwo Finansów.

- Intencją jest możliwość sfinansowania powstałych zobowiązań z tytułu realizacji zadań finansowych z Funduszu (np. udzielone promesy, o których mowa w art. 69a ustawy z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw) z jednoczesnym brakiem możliwości wskazywania nowych zadań do sfinansowania z tego Funduszu - podkreśla resort.

Projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Co nowego?

Ministerstwo Finansów proponuje zmiany w modelu finansowania wydatków sektora finansów publicznych poprzez fundusze powierzone lub przekazane Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK). Obecny model finansowania ma konsekwencje takie jak wyższe koszty obsługi długu, fragmentacja rynku długu publicznego oraz zwiększenie różnicy między długiem publicznym według definicji krajowej i unijnej.

Aby ograniczyć te negatywne skutki, proponuje się objęcie wolnych środków funduszy konsolidacją z publicznymi środkami zarządzanymi przez Ministra Finansów, ograniczenie możliwości finansowania przez fundusze swoich zadań poprzez zaciąganie długu oraz włączenie nowych wydatków funduszy do budżetu państwa.

Celem tych zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa finansowania państwa, ograniczenie wydatków na obsługę długu oraz zwiększenie przejrzystości finansów publicznych. Projekt zmian uwzględnia również dostosowanie polskich ram fiskalnych do wymogów reguł fiskalnych UE oraz sytuacji geopolitycznej wywołanej wojną na Ukrainie.

Wśród propozycji zmian pojawiło się także wprowadzenie jednolitych zasad sprawozdawczości dla funduszy i uwzględnienie klauzuli odzwierciedlającej rozbieżności między przedpłatami a dostawami sprzętu wojskowego. Prace analityczne nad obowiązującymi przepisami mają na celu zapewnienie większej przejrzystości i efektywności w obszarze finansów publicznych.

Pełna treść projektu dostępna jest w serwisie rządowym: Projekt ustawy o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum