Od przyszłego roku wyższa cena punktu dla najlepszych szpitali?

Autor: Gazeta WYborcza, JJ/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2010 11:43

Ministerstwo Zdrowia chce, aby szpitale cieszące się największym uznaniem pacjentów, otrzymywały od przyszłego roku więcej pieniędzy.

Obecnie, bez względu na to gdzie leczy się pacjent, NFZ płaci za niego taką samą stawkę.  W przypadku najlepszych, a tym samym najczęściej wybieranych placówek, kontrakty szybciej się kończą, a uregulowanie przez NFZ należności za nadwykonania pozostaje problemem.

– Dostajemy za każdy zabieg tyle, co szpital powiatowy. A przecież nasze koszty są wyższe. Żeby zapewnić na przykład bezpieczeństwo pacjentom i personelowi, na dyżur przychodzą cztery pielęgniarki, a nie dwie. A to dodatkowy koszt. Ponadto, jeśli inwestujemy w sprzęt, to najwyższej generacji, co też kosztuje. Uważam, że powinno to w końcu zostać docenione. Chodzi o to, żeby pieniądze rzeczywiście szły za pacjentem – mówi Krzysztof Kasprzak, komendant 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego w Bydgoszczy.

Realizacja zamierzeń resortu zdrowia wymagałaby jednak zmian ustawowych: musiałyby zostać określone jasne i jednoznaczne kryteria umożliwiające różnicowanie.

– Na razie zamknęliśmy okres aneksowania umów i jesteśmy na etapie przystępowania do prac związanych z konkursami ofert na 2011 rok. Pracujemy nad ich założeniami. Nic więcej nie można na razie powiedzieć - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński z biura prasowego Centrali NFZ.

– Rzeczywiście istnieje pomysł, by w przyszłym roku nagradzać finansowo najlepsze szpitale. Czy będzie to oparte na innej wycenie punktu dla różnych lecznic trudno jeszcze powiedzieć. Szczegóły minister Ewa Kopacz przedstawi na zapowiadanej w marcu konferencji prasowej, gdzie zostanie zaprezentowane nowe otwarcie dla ochrony zdrowia – mówi Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Więcej na: www.bydgoszcz.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum