Od piątku nowy system rozliczania świadczeń w AOS

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 21:33

Refundowanie każdego zleconego badania i wykonywanie w gabinetach zabiegowych części świadczeń dostępnych dotąd jedynie w szpitalach zakłada nowy system finansowania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), który będzie obowiązywał od 1 lipca.

Od piątku nowy system rozliczania świadczeń w AOS
Narodowy Fundusz Zdrowia ocenia, że zmiany zachęcą lekarzy do zlecania badań i odciążą szpitale w zakresie hospitalizacji pacjentów, którzy jej nie wymagają.

Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) pytał w czwartek (30 czerwca) w Sejmie przedstawiciela Ministerstwa Zdrowia o sens wprowadzania zmian w środku roku kontraktowego. Zaznaczył, że dotyczą one nie tylko ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, ale także szpitali, które mogą stracić część kontraktów. Pytał także, jakie będą koszty tego przedsięwzięcia.

Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk przypomniał, że już w 2009 r. były próby zmian finansowania AOS. Dodał, że w oddziałach wojewódzkich NFZ przygotowywane są aneksy dla świadczeniodawców do zawartych z Funduszem umów, prowadzone są dla nich także szkolenia. Ocenił, że nowe rozwiązania porządkują system i racjonalizują wydawanie środków publicznych.

- Jak zakłada prezes Funduszu, wprowadzone zmiany nie będą miały bezpośredniego wypływu na koszty Funduszu związane z finansowaniem świadczeń AOS w 2011 - podkreślił.

- Dzisiaj mamy za dużo hospitalizacji, bo wycena AOS powodowała, że bardziej opłacało się położyć pacjenta do szpitala - podkreślił.

Elżbieta Nocko, której gabinet ma podpisaną z NFZ umowę na udzielanie świadczeń, podkreśliła w rozmowie z PAP, że system wprowadzony przez Fundusz jest dla wielu lekarzy niezrozumiały.

- Problemem nie jest, jak lekarze mają przyjmować pacjentów, ale jak się rozliczyć - zaznaczyła.

Podkreśliła, że pracownicy NFZ nie potrafią odpowiedzieć na pytania kierowane przez lekarzy.

- Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że pieniędzy na opiekę specjalistyczną ma być więcej, tymczasem podpisałam umowę z Funduszem, w której są takie same kwoty, jak w I pólroczu br. - zaznaczyła.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz informował, że po wejściu w życie nowego systemu rozliczeń, jeszcze w tym roku możliwa jest zmiana kontraktów i przesunięcie dodatkowych środków na AOS z rezerwy Funduszu. Dodał, że NFZ jest przygotowany na zmianę planu finansowego i przeznaczenie około 500 mln zł na świadczenia specjalistyczne. Podkreślił jednak, że wszystko zależy od tego, w jaki sposób będzie wdrażany nowy system.

Obecnie świadczenia w ramach AOS dzielone są na: zachowawcze, zabiegowe oraz pozostałe. W pierwszych NFZ wyróżnia trzy typy porad: recepturową, specjalistyczną i kompleksową. Wyceniane są one odpowiednio: 2, 4, 9 punktów rozliczeniowych, niezależnie od liczby zaordynowanych przez lekarza badań. Z kolei świadczenia zabiegowe posiadają katalog 87 pozycji i odrębną wycenę każdego ze świadczeń.

Jak podkreśla NFZ, obecna wycena nie uwzględnia faktycznych nakładów na badania dodatkowe, a katalog zabiegów nie zawiera dużej liczby świadczeń, które można realizować w AOS, zamiast w szpitalu.

W nowym systemie finansowania świadczenia zachowawcze zostały podzielone na porady: specjalistyczną i kompleksową, świadczenie pohospitalizacyjne i w domu pacjenta. Z kolei świadczenia zabiegowe (409 pozycji) będą rozliczane na podstawie 73 kategorii zawierających zbiory procedur powiązanych ze specjalnościami medycznymi. NFZ zapewnia, że nowy system nie wprowadzi komplikacji informatycznych, wymaga natomiast modyfikacji słowników z kodami.

Według Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nowe przepisy dotyczące rozliczania świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej doprowadzą do tego, że lekarze będą musieli oszczędzać na badaniach zlecanych pacjentom.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum