Od października samorządy mogą ubiegać się o dofinasowanie usług asystenta osobistego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 września 2019 09:20

Od października samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie usług asystenta osobistego dla osób niepełnosprawnych; na ten cel przeznaczamy w tym roku 30 mln zł - powiedział wiceminister rodziny, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz.

Asystent ma za zadanie pomóc osobie niepełnosprawnej przy codziennie wykonywanych czynnościach m.in. w dojazdach do konkretnych miejsc, np. do lekarza. Fot. Shutterstock

Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego - gmin i powiatów, które od października mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania. W ramach programu samorządy mogą otrzymać wsparcie do 100 proc. kosztów realizacji usług asystenta.

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Michałkiewicz, świadczenie tego typu usług było długo oczekiwane przez całe środowisko osób niepełnosprawnych.

- W tej chwili dostęp do asystentów osobistych jest bardzo ograniczony. Tylko osoby, które było na to stać mogły korzystać z tych usług. Chcemy, by wsparcie w tej formie było powszechnie dostępne, tak by osoby niepełnosprawne były bardziej niezależne i mogły być aktywne społecznie i zawodowo - powiedział wiceminister rodziny.

Zachęcił samorządy do wzięcia udziału w programie.

- Od października samorządy mogą składać wnioski do wojewodów, którzy przekażą je do akceptacji ministerstwa, a następnie będą podpisywane umowy wraz ze środkami na ten cel. Samorządy będą organizować i świadczyć tego typu usługi albo bezpośrednio, albo zlecając je podmiotom, które się w tym specjalizują - wyjaśnił wiceszef MRPiPS.

Podkreślił, że gmina lub powiat umożliwi osobie niepełnosprawnej samodzielny wybór osoby, która będzie świadczyć usługi asystenta.

- Bardzo nam zależy, by osoba niepełnosprawna miała możliwość samodzielnego wyboru konkretnego asystenta. My finansujemy 30 godzin miesięcznie takich usług. Jeżeli osoba niepełnosprawna będzie potrzebowała większego wsparcia, to dzięki środkom z budżetu samorządów, jest możliwe kontynowanie tej usługi także w większym wymiarze czasu - zapewnił Michałkiewicz.

Jak wyjaśnił, asystent ma za zadanie pomóc osobie niepełnosprawnej przy codziennie wykonywanych czynnościach m.in. w dojazdach do konkretnych miejsc, np. do lekarza, czy na zakupy, załatwieniu spraw urzędowych, czy korzystaniu z ofert kulturalnych (np. muzeum, kino, teatr).

Źródłem finansowania programu są pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego główną ideą jest m.in. wsparcie społeczne osób niepełnosprawnych.

Michałkiewicz podkreślił, że na realizację programu resort rodziny przeznaczy w tym roku 30 mln zł, a w przyszłym - 50 mln zł. Środki pokrywać będą koszty wynagrodzenia asystentów, zakupów biletów komunikacji publicznej dla asystentów i koszty ubezpieczeń OC lub NNW asystentów.

Pierwsza edycja programu będzie realizowana od 1 października 2019 r. do 31 grudnia 2020 r.

Ustawa dotycząca utworzenia Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych weszła w życie 1 stycznia 2019 r. Fundusz ma na celu wsparcie społeczne, zawodowe, zdrowotne i finansowe osób niepełnosprawnych.

W tym roku - w ramach SFWON - realizowanych jest już kilka programów, m.in. "Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych", którego celem jest zapewnienie wsparcia osobom niepełnosprawnym w formie usług opiekuńczych, oraz "Opieka wytchnieniowa", czyli program adresowany do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, w tym dziećmi. Oprócz tego realizowany jest również program "Centra opiekuńczo-mieszkalne", polegający na wsparciu finansowym dla jednostek samorządu terytorialnego na tworzenie i utrzymanie placówek pobytu osób niepełnosprawnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum