×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od dziś duże zmiany dla pacjentów i szpitali. Bonus z NFZ za przyjęcie i szybki wypis

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia01 lutego 2023 05:30

Od 1 lutego Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci więcej za pierwsze dni pobytu chorego w szpitalu. Fundusz przekonuje, że dzięki temu pacjenci zyskają szybszą pomoc, a placówki co najmniej 200 mln zł dodatkowo.

Od dziś duże zmiany dla pacjentów i szpitali. Bonus z NFZ za przyjęcie i szybki wypis
NFZ wprowadza nowe stawki za pobyt chorych w szpitalach Fot. AdobeStock
 • Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadza nowe rozliczenie za pobyt pacjentów w szpitalach. Za pierwsze dni pobytu chorego placówki uzyskają wyższą stawkę
 • Za przyjęcie i wypis pacjenta w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację. W kolejnych dniach stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc, tak aby trzeciego dnia osiągnąć 100 proc.
 • Zmiany, które - jak wskazuje NFZ - zapewnią większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów, obowiązują od 1 lutego
 • Fundusz wylicza, że dzięki nowemu rozwiązaniu do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł

Więcej za pobyt pacjenta w szpitalu. Od 1 lutego nowe stawki

Od 1 lutego zmianie ulegają zasady rozliczeń za pobyt pacjentów w szpitalach. Zgodnie z nowymi założeniami wzrosną stawki za pierwsze dni pobytu chorego. 

- NFZ nadal będzie płacił pełną stawkę w przypadku hospitalizacji rozliczanej w JGP od trzeciego dnia (osobodnia) pobytu pacjenta w szpitalu. Zmianie ulega natomiast wysokość stawki za pierwszy i drugi osobodzień hospitalizacji - tłumaczy Paweł Florek, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ.

Fundusz wyjaśnia, że:

 • za przyjęcie i wypis pacjenta ze szpitala w tym samym dniu, NFZ zapłaci ok. 50 proc. pełnej stawki za hospitalizację
 • w kolejnych dniach hospitalizacji stawka będzie stopniowo rosnąć, co 17 proc, tak aby trzeciego dnia hospitalizacji osiągnąć 100 proc.

A zmiany te "zapewnią większą elastyczność w zarządzaniu ruchem pacjentów".

- Będą otrzymywać szybciej adekwatną pomoc medyczną i dlatego będą mogli szybciej opuścić szpital, ograniczając tym samym ryzyko np. zakażenia. Minimalizowane będzie też obciążenie psychiczne pacjentów związane z pobytem w szpitalu. W efekcie hospitalizacje, które nie wiążą się z poważnym problemem zdrowotnym i nie wymagają skomplikowanej diagnostyki, nie będą przedłużane. Niemniej, o czasie hospitalizacji decyduje lekarz, który opiekuje się pacjentem - podkreśla Florek.

"Zaprzeczenie założeń, aby jak najwięcej pacjentów leczyć ambulatoryjnie"

Jak słyszymy w NFZ, "wzrost stawki za pierwsze dni hospitalizacji jest rozwiązaniem oczekiwanym przez dyrektorów szpitali", a dzięki zmianom "do szpitali w ciągu roku trafi dodatkowo co najmniej 200 mln zł".

Zdania dyrektorów są jednak podzielone, ponieważ jak tłumaczą, efekt będzie zależny od specyfiki szpitala.

W ubiegłotygodniowej rozmowie Wojciech Konieczny, szef Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie, przyznał, że zmiany poprawią sytuację placówek przyjmujących w większej liczbie pacjentów na zabiegi planowane, kosztem trudniejszych przypadków wymagających dłuższego leczenia.

- Jest to zaprzeczenie założeń resortu, aby jak najwięcej pacjentów, u których jest to możliwe, leczyć ambulatoryjnie. Jeżeli za krótki pobyt szpital otrzyma wyższą stawkę, to będzie chętniej przyjmował pacjentów do krótkiej diagnostyki, niejako przejmując ich od AOS - tłumaczył Konieczny.

Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego w Krakowie przyznał natomiast, że wierzy, iż wszyscy mają dobrą wolę i nikt nie będzie kładł pacjenta na oddział szpitalny niepotrzebnie.

- Nie widzę więc tu jakichś radykalnych zmian. Radykalne zmiany wprowadziłoby wynagradzanie za procedurę, a nie za czas pobytu. Istotne jest to co jest zrobione, a nie w jakim czasie - dopowiadał. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze