×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od 31 marca koniec dodatków dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników

Autor: JPP • Źródło: Rynek Zdrowia, NFZOpublikowano: 29 marca 2022 22:01

Tylko do 31 marca NFZ będzie wypłacał dodatki dla lekarzy, pielęgniarek, opiekunów i ratowników medycznych. Chodzi o dodatki covidowe. Maksymalnie świadczenie mogło wynieść 15 tys. zł miesięcznie.

Od 31 marca koniec dodatków dla pielęgniarek, lekarzy i ratowników
Koronawirus w Polsce. Szpital modułowy Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie Fot. PAP/Leszek Szymański
 • Tylko do 31 marca NFZ będzie wypłacał dodatki covidowe - ogłosił Narodowy Fundusz Zdrowia
 • Świadczenie otrzymywali medycy m.in. lekarze, pielęgniarki i opiekunowie medyczni ze szpitali II poziomu zabezpieczenia covidowego
 • Dodatek covidowy maksymalnie mógł wynieść 15 tys. zł miesięcznie

Od 31 marca koniec pieniędzy za walkę z pandemią

Tylko do 31 marca będą obowiązywały dodatki covidowe - ogłosił Narodowy Fundusz Zdrowia.

- W związku z poleceniem Ministra Zdrowia dodatki covidowe będą obowiązywały do 31 marca 2022 roku. Dyrektorzy szpitali II poziomu zabezpieczenia covidowego muszą dostarczyć informacje o wysokości dodatku covidowego, za okresy od 1 stycznia do 31 marca br., dla uprawnionych pracowników, najpóźniej do końca maja 2022 roku - przekazał w komunikacie NFZ. 

Prawie 8,9 mld zł wydał NFZ na dodatki covidowe

Od momentu uruchomienia dodatków dodatków covidowych Narodowy Fundusz Zdrowia wypłacił łącznie 8 mld 871 mln zł, a tylko w grudniu 2021 było to 287 mln zł (dane przedstawiono na Zespole Trójstronnym 2 lutego).

Wypłaty dodatków covidowych dotyczyły 690 podmiotów (w grudniu 2021 r. - 438 podmiotów) i łącznie objęły ponad 105 000 osób.

Z kolei jednorazowe dodatki covidowe dla personelu niemedycznego na oddziałach covidowych wypłacone na podstawie decyzji ministra zdrowia z 30 listopada 2021 roku otrzymały 3353 osoby. Łącznie te świadczenia były na kwotę prawie 19,5 mln zł.

Maksymalnie 15 tys. zł dla medyka i 5 tys. dla zawodów niemedycznych

Dodatki covidowe są w zasadzie dwa. Świadczenia, które były wypłacane cyklicznie medykom oraz  jednorazowe dla personelu pomocniczego.

Dodatki covidowe dla medyków wynoszą 100 proc. wynagrodzenia (maksymalna miesięczna kwota dodatku nie może przekroczyć 15 tys. zł), które wynika z umowy o pracę lub z umowy cywilnoprawnej, należnego za każdą godzinę pracy osoby, która (kryteria muszą być spełnione łącznie):

 • wykonuje zawód medyczny,
 • uczestniczy w udzielaniu świadczeń zdrowotnych i ma bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 oraz
 • pracuje na oddziałach tzw. II poziom zabezpieczenia covidowego. Co istotne wszystkie kryteria muszą być spełnione łącznie.

Drugi rodzaj dodatków covidowych – dla personelu pomocniczego (m.in. salowe, sanitariusze, rejestratorki, sekretarki, kuchenkowe, niemedyczni kierowcy karetek) – to świadczenie jednorazowe, które zostało wypłacone w grudniu 2021 roku. Wyniosło 5000 zł.

Pieniądze mogły otrzymać osoby, które w okresie od 1 czerwca do 30 listopada przez co najmniej 21 dni pracowały "w warunkach bezpośredniego kontaktu z pacjentami z podejrzeniem i zakażeniem wirusem SARS-CoV-2" oraz na oddziałach covidowych w placówkach z tzw.  II poziom zabezpieczenia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze