Od 2023 świadczenie pielęgnacyjne wyższe. Podwyżka o kilkaset złotych

Autor: oprac. JKB • Źródło: MRiPS, prawo.pl, Rynek Zdrowia22 stycznia 2023 18:00

Weszła podwyżka świadczenia pielęgnacyjnego. Waloryzacja jest związana ze wzrostem płacy minimalnej. Od stycznia 2023 roku świadczenie wynosi 2 458 zł.

Od 2023 świadczenie pielęgnacyjne wyższe. Podwyżka o kilkaset złotych
Od 2023 świadczenie pielęgnacyjne wyższe. Podwyżka o kilkaset złotych. Fot. AdobeStock
 • Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej od stycznia 2023 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2 458 zł (w 2022 roku było 2 119 zł)
 • Waloryzacja świadczenia jest powiązana ze wzrostem płacy minimalnej, którą podwyższono od 1 stycznia 2023 roku do 3 490 zł brutto w tym roku
 • Co prawda w tym roku szykuje się kolejna podwyżka minimalnego wynagrodzenia (od 1 lipca 2023 roku do 3 600 zł brutto), jednak świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie tylko raz
 • Wskaźnikiem waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego jest bowiem tylko wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje 1 stycznia w roku przeprowadzana w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia w poprzednim roku – przypomina portal prawo.pl
 • Co jednak ważne, drugi wzrost minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego 1 stycznia 2024 roku – podkreśla prawo.pl

Od stycznia 2023 świadczenie pielęgnacyjne wyższe o kilkaset złotych

Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej od stycznia 2023 roku wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wynosi 2 458 zł miesięcznie.

Waloryzacja tegoż świadczenia podlega corocznej zmianie 1 stycznia i polega ona zwiększeniu kwoty świadczenia pielęgnacyjnego o wskaźnik waloryzacji. Z kolei wskaźnikiem waloryzacji jest procentowy wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje 1 stycznia w roku przeprowadzania waloryzacji w stosunku do wysokości minimalnego wynagrodzenia obowiązującego 1 stycznia w poprzednim roku, przypomina portal prawo.pl.

Ze względu na dwukrotne podwyższenie wysokości płacy minimalnej w 2023 roku, skierowano do ministra rodziny o polityki społecznej interpelację poselską z pytaniem o to, czy świadczenie pielęgnacyjne także będzie dwukrotnie waloryzowane.

Jak jednak wynika z odpowiedzi resortu rodziny – na którą powołało się prawo.pl – świadczenie pielęgnacyjne będzie waloryzowane tylko raz w styczniu 2023 roku. Z kolei drugi wzrost wynagrodzenia minimalnego w lipcu tego roku zostanie uwzględniony przy kolejnej waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego 1 stycznia 2024 roku.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne jest wypłacane z tytułu rezygnacji zatrudnienia albo innej pracy zarobkowej i przysługuje:

 • matce albo ojcu,
 • opiekunowi faktycznemu dziecka,
 • osobie będącej rodziną zastępczą spokrewnioną,
 • innym osobom, które na mocy przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego mają obowiązek alimentacyjny, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli:

- nie podejmują zatrudnienia
- rezygnują z zatrudnienia bądź innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, albo osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje, jeżeli niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała:

 • nie później niż do ukończenia 18 roku życia lub
 • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze