Od 2022 składka zdrowotna po nowemu. ZUS stworzył specjalny kalkulator

Autor: oprac. JPP • Źródło: ZUS, Mat. Prasowe08 grudnia 2021 16:02

Od stycznia 2022 roku zmienią się sposoby ustalania podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej. ZUS, aby ułatwić przedsiębiorcom rachunki, przygotował specjalny kalkulator, który pomoże obliczyć nową składkę.

Z początkiem 2022 składka zdrowotna po nowemu. ZUS stworzył specjalny kalkulator Fot. Shutterstock
  • Od stycznia 2022 roku zmienią się sposoby ustalania podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej. Zmianę wprowadza Polski Ład
  • ZUS, aby ułatwić przedsiębiorcom rachunki, przygotował specjalny kalkulator, który pomoże obliczyć nową składkę.
  •  " Wystarczy wprowadzić dane takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, aby kalkulator mógł wskazać podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc"

Czytaj także: Niższy zasiłek chorobowy i krótsze zwolnienie lekarskie od 2022. Ogromne zmiany w ZUS

Od 2022 roku rewolucja w L4. Zwolnienie lekarskie z nowego powodu

Z początkiem 2022 składka zdrowotna po nowemu

Jak informuje rzeczniczka dolnośląskiego oddziału ZUS jeszcze w drugiej połowie stycznia 2022 roku na stronie zus.pl dostępny będzie bezpłatny kalkulator, który ułatwi ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności.

To ważne, bo przypomnijmy, że tzw. Polski Ład wprowadza ogromne zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotne. Nowe przepisy mogą być dla wielu przedsiębiorców na początek dość kłopotliwe.

- Przedsiębiorcy będą musieli obliczać składkę zdrowotną od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r. - przypomina ZUS.

Czytaj także: Zasiłek opiekuńczy na kwarantannie po nowemu. ZUS zmienił zasady

9 proc. składka zdrowotna dla prezesów. Jest furtka, która pozwala uniknąć daniny

ZUS stworzył kalkulator składki zdrowotnej

Pomocny w rachunkach może okazać się kalkulator składki zdrowotnej, który w połowie stycznia zostanie zamieszczony w serwisie internetowym Funduszu. Docelowo ma być także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik

- Z pewnością szczególnie na początku przedsiębiorcy będą mieli wiele wątpliwości jak składkę wyliczyć, dlatego zdecydowaliśmy się przygotować dla nich specjalny kalkulator, który im w tym pomoże. Podobnie jak w przypadku kalkulatora, który pomaga obliczyć składki w ramach tzw. Małego ZUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. 

Rzeczniczka zapewnia, że kalkulator ułatwi obliczenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz kwoty składki, która trzeba będzie ostatecznie zapłacić.

- Wystarczy wprowadzić dane takich jak np. okres rozliczeniowy, forma opodatkowania, kwota dochodu lub przychodu, aby kalkulator mógł wskazać podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc – tłumaczy Kowalska-Matis. 

Polecamy: L4 nad Bałtykiem, albo w Grecji. Zwolnienia lekarskie zamiast urlopu. ZUS cofnął zasiłki chorobowe

 Zwolnienie lekarskie do tyłu. Na ile dni wstecz lekarz może dać L4?

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum