Od 1 stycznia wchodzą obowiązkowe składki ZUS dla nowej grupy osób

Autor: oprac. JKB • Źródło: TOK FM, PIT.pl30 listopada 2022 20:30

Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy związane z Polskim Ładem 2.0. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS dla nowej grupy.

Od 1 stycznia wchodzą obowiązkowe składki ZUS dla nowej grupy osób
Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą ważne zasady dotyczące obowiązkowych składek ZUS. Fot. AdobeStock
 • Od 1 stycznia 2023 roku wchodzą w życie nowe przepisy związane z Polskim Ładem 2.0. Wśród zmian jest m.in. wprowadzenie obowiązkowych składek ZUS dla nowej grupy
 • Chodzi o komplementariuszy w spółkach komandytowo-akcyjnych, którzy według nowych zasad zostali uznani za osoby prowadzące działalność pozarolniczą - informuje TOK FM
 • Wprowadzone przez tzw. Polski Ład 2.0 zmiany spowodowały również potrzebę wprowadzenia zmian w opisach kodów tytułu ubezpieczeń w ZUS

Od 1 stycznia wchodzą obowiązkowe składki ZUS dla nowej grupy osób

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie zmiany, zgodnie z którymi nowa grupa osób zostanie objęta obowiązkowymi składkami ZUS – będą to komplementariusze w spółkach komandytowo-aukcyjnych.

Jak podaje TOK FM, na podstawie nowego punktu 4b w art. 8 ust. 6 ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych komplementariusze w spółkach komandytowo-akcyjnych, będą uznawani za osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Obowiązek płacenia składek ZUS powstanie już od dnia wpisania spółki do Krajowego Rejestru Sądowego, albo od dnia nabycia ogółu praw i obowiązków w spółce do dnia wykreślenia spółki z KRS albo zbycia praw i obowiązków w spółce – wskauzje portal PIT.pl.

Z kolei w przypadku spółek, które już wcześniej zostały wpisane do KRS, ów obowiązek wejdzie w życie dnia 1 stycznia 2023 roku. Z tego też powodu konieczne było także wprowadzenie zmian w opisach kodów tytułu ubezpieczeń ZUS – nowe kody umieszczono w rozporządzeniu ministra rodziny i polityki społecznej z 27 lipca 2022 roku.

 

Zmiany w kodach ubezpieczenia ZUS

Zgodnie ze zmianami od 1 stycznia 2023 roku kod 05 43 będzie opisywał:

 • wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,
 • wspólników spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej,
 • akcjonariusza prostej spółki akcyjnej wnoszącego jako wkład świadczenie pracy lub usług,
 • komplementariusza w spółce komandytowo-akcyjnej.

Obowiązkowe składki ZUS dla komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych oznaczają, że podatnicy, którzy w celu uniknięcia finansowych skutków zmian w ramach Polskiego Ładu, czyli zmian w składce zdrowotnej zdecydowali się na SKA, ostatecznie stracą – wskazuje TOM FM.

Wszystko dlatego, że zgodnie ze zmianami od 1 stycznia 2023 roku zapłacą oni zarówno składkę zdrowotną, jak i składki na ubezpieczenie społeczne.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze