Od 1 lipca niepełnosprawni bez kolejki do fizjoterapeuty, dodatkowe środki z NFZ

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2018 10:38

Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą przyjmowane na rehabilitację poza kolejnością, a do lekarzy specjalistów bez skierowania. NFZ przeznaczył na to 1,5 mld zł.

Od 1 lipca niepełnosprawni bez kolejki do fizjoterapeuty, dodatkowe środki z NFZ
Fot. materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

1 lipca wchodzi w życie ustawa, która wprowadza dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej ze szczególnym uwzględnieniem rehabilitacji leczniczej oraz prawo do wyrobów medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania - przypomniała rzecznik prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia Sylwia Wądrzyk. Wskazała, że ustawa umożliwia niepełnosprawnym również dostęp do ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

Wądrzyk wyjaśniła, że świadczenia opieki zdrowotnej dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności udzielane są poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonych w placówkach medycznych list oczekujących. To znaczy, że placówka medyczna jest zobowiązana do udzielenia świadczeń opieki zdrowotnej w dniu zgłoszenia. Jeżeli zaś udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, musi wyznaczyć "inny termin poza kolejnością przyjęć". Nie może być to później niż w ciągu siedmiu dni roboczych od dnia zgłoszenia.

Rzecznik przypomniała, że osoba niepełnosprawna, by skorzystać ze świadczeń poza kolejnością, musi okazać dokument potwierdzający przysługujące jej uprawnienie, czyli orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

- Na realizację zapisów ustawy wspierającej osoby niepełnosprawne zabezpieczono dodatkowe środki - podkreśliła Wądrzyk. Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył swój plan finansowy o dodatkowe 1 509 918 000 zł. Z tego na bezlimitową rehabilitację osób niepełnosprawnych zapewniono 225 mln zł. Natomiast na zaopatrzenie w wyroby medyczne przeznaczono 138,5 mln zł, co umożliwi realizację prawa do wyrobów medycznych.

W zmianie planu finansowego na 2018 r. zwiększono również nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną o 177 mln 809 tys. zł i na leczenie szpitalne o 654 mln 256 tys. zł.

Odpowiadając na pytanie PAP o przygotowanie placówek medycznych do realizacji ustawy, rzecznik NFZ wskazała, że we wszystkich oddziałach wojewódzkich NFZ odbyły się spotkania ze świadczeniodawcami - zarówno z kierownictwem placówek medycznych, jak i pracownikami rejestracji. Zostali poinformowani o nowych regulacjach prawnych i związanych z tym obowiązkach dotyczących m.in. przyjęcia pacjentów z uprawnieniami poza kolejnością, oraz o dokumentach uprawniających do świadczeń poza kolejnością.

Wądrzyk przypomniała, że z myślą o pacjentach zorganizowano 27 czerwca "Dzień Otwarty w Oddziałach Wojewódzkich NFZ". W każdym oddziale działa też specjalny numer telefonu, pod którym pacjenci i świadczeniodawcy mogą uzyskać informacje o szczególnych uprawnieniach osób niepełnosprawnych. Numery telefonów są dostępne na stronach oddziałów wojewódzkich i Centrali NFZ: http://nfz.gov.pl/kontakt/infolinie-nfz/pod-tymi-nr-tel-uzyskasz-informacje-o-uprawnieniach-dla-osob-ze-znacznym-stopniem-niepelnosprawnosci/.

NFZ zapewnił, że będzie na bieżąco monitorował sytuację, szczególnie w pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów. - Oddziały wojewódzkie będą do dyspozycji pacjentów i będą służyć pomocą i informacją na temat realizacji zapisów ustawy wspierającej osoby niepełnosprawne - zapewniła Sylwia Wądrzyk.

Wojciech Kamiński

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum