×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Od 1 lipca diagności zarobią więcej. MZ ogłosiło, ile wyniosą podwyżki

Autor: Monika Chruścińska- Dragan • Źródło: Rynek Zdrowia, KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych10 lutego 2023 20:00

Działacze Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych wyliczyli w oparciu o najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego, ile wyniosą tegoroczne podwyżki minimalnych wynagrodzeń diagnostów. Niedługo później kwoty podwyżek ogłosiło również Ministerstwo Zdrowia.

Od 1 lipca diagności zarobią więcej. MZ ogłosiło, ile wyniosą podwyżki
W lipcu ponownie wzrosną minimalne płace w ochronie zdrowia, w tym także diagnostów laboratoryjnych Fot. Tomasz Wiktor/PAP
 • Wysokość tegorocznych podwyżek najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników podmiotów leczniczych uzależniona jest m.in. od średniej płacy w gospodarce w roku poprzedzającym
 • Prezes GUS ogłosił, że wyniosła ona 6 tys. 346,15 zł. W oparciu o te dane Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych wyliczył, jak będą kształtować się minimalne pensje dla grup zawodowych, które reprezentuje
 • Z symulacji wynika, że najniższa płaca diagnosty z tytułem magistra i specjalizacją wzrośnie do 8 186 zł, a technika analityki medycznej - do 5 965 zł
 • Niedługo później podobne wyliczenia dotyczące nowych najniższych wynagrodzeń przedstawiło Ministerstwo Zdrowia

Tyle wyniosą podwyżki dla diagnostów laboratoryjnych od 1 lipca 2023 r.

Ubiegłoroczna nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników podmiotów leczniczych przewiduje waloryzację minimalnych płac.

Co roku 1 lipca lecznice mają podnosić wynagrodzenia zasadnicze pracowników, jeśli zejdą one poniżej progu, którego wysokość określa iloczyn współczynnika pracy (określonego w załączniku do ustawy) i kwoty przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym.

Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłosił 9 lutego, że wyniosła ona 6 tys. 346,15 zł. W oparciu o te dane Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych wyliczył, jak w drugiej połowie roku ukształtują się minimalne pensje dla grup zawodowych, które reprezentuje. 

Z symulacji wynika, że najniższa płaca:

 • diagnosty laboratoryjnego z tytułem magistra i specjalizacją wyniesie 8 186,53 zł;
 • diagnosty laboratoryjnego z wymaganym wyższym wykształceniem na poziomie magisterskim - 6 473,07 zł;
 • technika analityki medycznej - 5 965,38 zł;
 • innego pracownika wykonującego zawód medyczny ze średnim wykształceniem - 5 457,69 zł.

mat. KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.jpg
mat. KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych.jpg

Wyliczenia zgadzają się z opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia.  Z danych resortu, wynika, że w drugiej połowie minimalne wynagrodzenie zasadnicze lekarza ze specjalizacją wzrośnie o 991,25 zł, lekarza bez specjalizacji - o 813,51 zł, a lekarza stażysty - o 649,44 zł.

Z kolei pielęgniarka, fizjoterapeuta, farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny z tytułem magistra i wymaganą specjalizacją będą zarabiać o 881,87 zł więcej. Opiekunowie medyczni i pozostali pracownicy medyczni ze średnim wykształceniem otrzymają o 587,91 zł więcej, a sanitariusze czy salowe będą mogli liczyć na podwyżki rzędu 444,35 zł.

Nowe najniższe wynagrodzenia od 1 lipca 2023 roku
Nowe najniższe wynagrodzenia od 1 lipca 2023 roku

Od lipca minionego roku wynagrodzenia finansowane są, przypomnijmy, wyłącznie w wycenie świadczeń. Aby placówki mogły zrealizować podwyżki, konieczna zatem będzie korekta obowiązujących wycen. Jaką metodologię podziału pieniędzy przyjmie Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), wciąż nie wiadomo.

Jak zapowiedział 9 lutego w Sejmie wiceminister Maciej Miłkowski, w kwietniu AOTMiT opracuje nowe wyceny dla wszystkich rodzajów świadczeń zdrowotnych i w maju przedstawi rozwiązania spowodowane lipcową waloryzacją wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Tak, aby świadczeniodawcy zdążyli przygotować się na zmiany. Podwyżki bowiem, przypomnijmy, zgodnie z przepisami powinny wejść w życie 1 lipca 2023 r. 

 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNER SERWISU
  partner serwisu

  Najnowsze