Ochrona zdrowia sposobem na... biznes

Autor: forsal.pl, SA/Rynek Zdrowia • • 02 marca 2010 12:10

Przybywa w Polsce prywatnych placówek medycznych, pomimo kryzysu i często braku kontraktu z NFZ.

W 2009 roku – jak podało Ministerstwo Zdrowia, na naszym rynku działało już 286 prywatnych placówek medycznych, podczas gdy dwa lata wcześniej było ich 229. W liczbie tej znajdują się oczywiście i placówki przekształcone w spółki prawa handlowego, ale nie brakuje również szpitali budowanych od podstaw przez prywatnych inwestorów.

W ubiegłym roku w Warszawie powstał m.in. wieloprofilowy szpital Medicover oraz urologiczny Mazovia. W Poznaniu otwarto wielospecjalistyczną placówkę Med-Polonia.

Nową warszawską siedzibę kliniki ortopedii i medycyny sportowej otworzyła w styczniu tego roku Carolina Medical Center.

Małgorzata Kowalska, wiceprezes zarządu Medicover zapewnia, że w ostatnich kilkunastu miesiącach kryzys gospodarczy dotknął sektor prywatny branży medycznej w mniejszym stopniu niż pozostałe gałęzie gospodarki. W Polsce bowiem, oprócz abonamentów coraz lepiej rozwijają się ubezpieczenia, i to one razem z pakietami zdrowotnymi komplementarnie kształtują i zaspokajają rynek. W opinii Małgorzaty Kowalskiej potencjał tak zdefiniowanego rynku jest ogromny, chociaż wciąż znajduje się w początkowej fazie rozwoju. Kowalska przyznaje jednak, że budowa szpitala, to obarczona dużym ryzykiem inwestycja długoterminowa, której koszty będą się zwracać przez 5–8 lat.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum