Obuwie ortopedyczne to... jeden but?

Autor: Gazeta Wyborcza, RR/Rynek Zdrowia • • 20 sierpnia 2010 13:27

Refundacja zakupu obuwia ortopedycznego powinna obejmować nie jeden but na zniekształconą stopę, ale parę butów - resort zdrowia już dawno postawił w tej sprawie kropkę nad i.

Mimo jasnej interpretacji ministerstwa dotyczącej rozporządzenia z 10 lutego 2010 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środki pomocnicze, prezes NFZ Jacek Paszkiewicz w liście wysłanym w lipcu do dyrektorów wojewódzkich oddziałów Funduszu wyjaśnia, że choć obuwie oznacza parę butów, to refundacja i tak ma być tylko za jeden. A jeśli pacjent ma dwie zniekształcone stopy, lekarz ma od razu wystawić dwa wnioski – informuje Gazeta Wyborcza.

– Wydajemy kilkaset wniosków rocznie o obuwie ortopedyczne. Absurdy są od zawsze, np. to, że dziecku, jak dorosłemu, należy się tylko jedna para butów w roku, choć przecież dwulatkowi stopa szybko rośnie. Ale pomysł z refundacją tylko jednego buta przebija wszystko – mówi Gazecie dr Krzysztof Desler, kierownik poradni dla dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich.

– To nieporozumienie – ocenia w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Magdalena Stawarska z biura prasowego Centrali NFZ. – Stosujemy się do zapisów rozporządzenia ministra zdrowia w tej sprawie, które mówi, że pacjentowi przysługuje obuwie ortopedyczne raz na rok. Obuwie, a nie jeden but. Para butów może być różnie finansowana w zależności od wskazań medycznych określonych w zleceniu wystawionym przez lekarza.

Stawarska dodaje, że zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia okres użytkowania obuwia ortopedycznego u dzieci i młodzieży do 18. roku życia może ulec skróceniu m.in. w wyniku rozwoju fizycznego. 

 


 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum