Obowiązek posiadania kasy fiskalnej obejmie co 10 lekarza?

Autor: DMX, Głos Wielkopolski/Rynek Zdrowia • • 19 kwietnia 2011 16:02

Od 1 maja na lekarzach ciąży obowiązek posiadania kasy fiskalnej. Dotyczy to tych, których obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 40 tys. zł. Z kolei dla rozpoczynających sprzedaż w danym roku podatkowym próg ten wynosi 20 tys. zł.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej obejmie co 10 lekarza?

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez lekarzy wynika z ustawy  o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku i rozporządzenia ministra finansów z 26 lipca 2010 roku, które zniosło zwolnienie z obowiązku stosowania kas m.in. właśnie przez lekarzy i prawników.

Poza progami związanymi z osiąganymi obrotami wyjątkiem mogą być też lekarze, którzy zawierają umowę w zakładem opieki zdrowotnej i świadczą usługi zdrowotne w ramach kontraktu z tą jednostką na rzecz pacjentów tej jednostki. - W takim przypadku to ZOZ rozlicza się z pacjentem za pomocą kasy fiskalne,j a lekarz wystawia jedynie fakturę przychodni, (czyli przedsiębiorcy, nie osobie fizycznej). W takiej sytuacji nie musi zatem posiadać kasy – mówiła nam Katarzyna Fortak-Karasińska z kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni.

Natomiast gdy lekarz tylko wynajmuje gabinet w przychodni, sam leczy pacjentów i wystawia im rachunki - powinien mieć kasę fiskalną.

Jak twierdzą przedstawiciele środowisk medycznych, chociaż próg obrotów na poziomie 40, czy 20 tys. zł wydaje się być niewielki, jednak jedynie co dziesiąty praktykujący prywatnie lekarz osiąga ten pułap. Zdaniem Krzysztofa Bukiela, przewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, wynika to z faktu, że większość lekarzy osiąga dochody z różnych źródeł. Zwłaszcza w mniejszych miejscowościach prywatna praktyka to margines ich działalności.

Ministerstwo Finansów szacuje, że nowych kas, które będą mieli obowiązek stosować obok lekarzy także prawnicy, może być nawet 300 tys. (obecnie jest ich ok. 1,5 mln - korzystają z nich np. taksówkarze). MF ocenia, że wpływy z opodatkowanych usług w tym zakresie przyniosą budżetowi państwa dodatkowe 250 mln zł.

Nowe przepisy wejdą w życie, jednak możliwość pełnej kontroli ich realizacji będzie trudna. Kontrolujący nie będzie mógł wejść do gabinetu podczas wizyty, trudno mu także będzie udawać pacjenta. Urzędy Kontroli Skarbowej nie ukrywają: pozostają donosy. Ich liczba stale wzrasta. Do Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach wpłynęło ich w roku 2008 355, a w 2010 - 458.

- Stosowanie przepisów ustawy o kontroli skarbowej umożliwia pracownikom naszego urzędu prowadzenie kontroli w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych - mówiła nam Joanna Kruz, rzecznik UKS w Katowicach. - Stwierdzone nieprawidłowości w tym zakresie skutkować mogą udzieleniem mandatów - dodała.

Jak informowała w tym roku najniższa kwota mandatu to 138 zł, najwyższa to 2772 zł. W przypadku uporczywego, kilkukrotnego popełnienia tego samego czynu (wykroczenia karnego skarbowego), w trybie art. 84 kodeksu karnego skarbowego wszczynane jest wobec właściciela postępowanie karno-skarbowe.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum